| Ejkoli a întrebat:

Peste cateva zile implinesc 14 ani dar ma supara ceva. In urma cu ceva timp am facut 2-3 luni sala, dar nu cu greutati prea mari, mai mult impins la piept cu maxim 35 kg. Aveam cateva kilograme in plus, si in vara aceasta am tinut o dieta care consta in a nu manca ca de obicei (ma abtineam chiar daca imi era foame) si de a bea multa apa... Dar ce ma supara pe mine este inaltimea, am aproape 160 cm dar toti din clasa mea (sunt a opta) au cel putin 5 cm peste mine si ma ingrijoreaza faptul ca mi-am stopat cresterea si voi fi prea mic la liceu. Va rog ajutati-ma, ce as putea sa fac sa mai cresc!? Tata are 175 cm si mama 160 cm. Mentionez si faptul ca in aceasta vara dormeam cam 6-7-8 ore pe zi. URGENT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nevoie sa-mi dai funda, e suficient sa stiu ca te-am ajutat.
E important sa mananci mancare gatita si cat mai putine chestii semipreparate sau cumparate. Nu trebuie sa-ti lipseasca niciodata o ciorba facuta in casa cu carne si legume, fiindca proteinele si grasimile din carne se absorb mai bine din ciorba si asigura un metabolsim bun. In rest mananca piept de pui, peste de orice fel, cat mai multa carne de vita gatite cumva (fierte, la cuptor sau pe gratar). daca le fierbi sau le pui la cuptor, adauga-le cat mai multe legume (din piata, nu de la supermarket). Daca le faci la gratar, adauga-le cate o salata mare. mananca minim 3 fructe pe zi, de preferat fructe de sezon din piata (acum, de exemplu, mere, pere, gutui, struguri). Intotdeauna sa mananci la doua mese lactate. Astea pot fi: lapte (mai ales daca il poti lua de la tarani din piata), branza (telemea sau branza de vaci facuta in casa), smantana, unt, iaurt (facut in casa de preferat). Incearca sa nu bei sucuri acidulate sau sintetice, sa mananci cat mai putine prajeli, sa nu mananci multi cartofi (mai bine ii inlocuiesti cu alte legume), sa mananci numai dulciuri facute in casa si ciocolata (fara dulciuri proaste din comert)

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa te alimentezi corect (multe proteine de buna calitate din carne slaba si lactate, multe fructe si legume) si sa faci un sport potrivit (inot, baschet, handbal). e adevarat ca ai pierdut niste centrimetri facand sala si tinand dieta, centimetri pe care nu ii vei recupera niciodata, dar daca mananci corect si faci sport, poti sa mai cresti chiar 10 cm.

| Ejkoli explică (pentru Brigaela):

Imi poti spune mai clar despre alimentatie si iti dau funda

| Ejkoli explică (pentru Brigaela):

Mersi mult

| Brigaela a răspuns (pentru Ejkoli):

Nu e nevoie sa-mi dai funda, e suficient sa stiu ca te-am ajutat.
E important sa mananci mancare gatita si cat mai putine chestii semipreparate sau cumparate. Nu trebuie sa-ti lipseasca niciodata o ciorba facuta in casa cu carne si legume, fiindca proteinele si grasimile din carne se absorb mai bine din ciorba si asigura un metabolsim bun. In rest mananca piept de pui, peste de orice fel, cat mai multa carne de vita gatite cumva (fierte, la cuptor sau pe gratar). daca le fierbi sau le pui la cuptor, adauga-le cat mai multe legume (din piata, nu de la supermarket). Daca le faci la gratar, adauga-le cate o salata mare. mananca minim 3 fructe pe zi, de preferat fructe de sezon din piata (acum, de exemplu, mere, pere, gutui, struguri). Intotdeauna sa mananci la doua mese lactate. Astea pot fi: lapte (mai ales daca il poti lua de la tarani din piata), branza (telemea sau branza de vaci facuta in casa), smantana, unt, iaurt (facut in casa de preferat). Incearca sa nu bei sucuri acidulate sau sintetice, sa mananci cat mai putine prajeli, sa nu mananci multi cartofi (mai bine ii inlocuiesti cu alte legume), sa mananci numai dulciuri facute in casa si ciocolata (fara dulciuri proaste din comert)

| Fatayou a răspuns:

Eu am cam aproximativ 160 cm si sunt in a VI-a. Dieta cu apa nu este o alegere buna.Un doctor de la tv a spus ca kg se vor recupera imediat. Ceva legat ca stomacu e ca un burete(ma rog intelegi)si e de rau.Incearca sa mananci putin mai mult(nu chiar mult sa nu te ingrasi,eu cam am mancat cam mult si sunt si un pic grasa sa zicem)si ar fi bine cum a zis Brigaela sa practici un sport dar nu oricare sport(baschet, volei, handbal, tenis)care te inalta, te face sa te ridici cum s-ar zice ca trebuie sa prinzi mingea.