| RoxanaGhost a întrebat:

Buna TPU! Saptamana trecuta mai exact marti, miercuri și joi simțeam ca un nod mare în gât, pe timpul nopții și că mă sufocă.Îmi era frică să adorm, ca să nu mă sufoc.Am căutat simptome pe google și mi-au apărut diverse afecțiuni ale plămânilor,inimii plus starea de anxietate si stresul.Dacă nu plângeam, nu-mi reveneam. Gândiți-vă că eu trei nopți la rând plângeam de la ora trei, patru pana la ora sapte dimineata ca sa imi revin.În schimb, vineri si sambata am fost super ok, deoarece si starea mea de spirit a fost ok.Noaptea de duminica spre luni a fost aiurea, pentru ca puteam sa respir insa ceva ma tinea in piept, ca o durere.Iar…a trebuit sa plang ca sa imi revin.Automat mi-am dat organismul peste cap, adorm numai la sapte dimineata, sunt vai de mine, am ajuns sa plang pentru simplul fapt ca nu pot sa dorm.Ma gandesc ca poate fi si pe baza de stres, pentru că eu săptămâna trecută am fost extrem de stresată.
Am 23 de ani, fumatoare, iubitoare de cafea, 1.62 cm inaltimea si 65 kg. Poate fi si din cauza greutatii? Mentionez ca de un an de zile stagnez la 65 kg. Vreau sa dorm ca inainte sa fiu bine, vreau sa respir ca inainte, vreau sa fiu ca inainte.Am scris printre lacrimi acest text, nu mai suport.Simt ca o sa innebunesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

E foarte clar că la tine sunt manifestări pe fond de stres. Nu mai citi și crede tot ce vezi pe internet, nu-ți face niciun bine. Poți lua măsuri simple ca să remediezi problema, nu este nimic complicat.
În primul rând, plimbări seara, cât mai lungi. Oxigenează creierul și te ajută să te relaxezi și să dormi mai bine.
Apoi, o cură de magneziu și spirulină ar fi de ajutor. Magne B6 găsești în farmacii, iar spirulină în magazinele de produse naturiste. De reținut, magneziul nu trebuie luat după ora 18.
Seara, înainte de culcare, ajută o cană de ceai de tei, calmează și te ajută să dormi mai bine. Sau, chiar mai bine, o cană de lapte cald cu gălbenuș de ou. (Se separă gălbenușul de albuș, se freacă bine gălbenușul în cană cu o linguriță de zahăr, până se face un fel de spumă, peste care pui laptele fierbinte).
Și nu în ultimul rând, mai dă problemele la spate și încearcă să nu te mai stresezi atât.
Sănătate multă și să auzim de bine!

| RoxanaGhost explică (pentru adryang78):

Multimesc frumos pentru timpul acordat! Magne B6 iau deja, dar inseamna ca nu-l luam cum trebuie.O sa incerc sa ma tin de el si o sa incerc sa fiu mai relaxata.Inca odata, multumesc frumos pentru raspuns.

| adryang78 a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Cu multă plăcere! Mă bucur să ajut dacă pot și atât cât pot. happy

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai uita-te odata pe google si vezi de data asta: "atac de panica", ca doar asta ai, fiind indusa de starea ta de a inventa simptome si boli inchipuite ale Ipohondriei.

Mai lasa fumatul si cafeaua si mai slabeste un pic, alergand pe afara, ca ar trebui sa ai maxim 52 kg la 1.62m
Dormi noaptea de la ora 9-10 seara, ca sa te odihnesti si sa nu mai faci atacuri de panica, ca ai organismul foarte epuizat, fiindca-ti bati joc de somnul de noapte.
Ti-a recomanda sa-ti ieid e munca, orice care te solicta fizic, ca asa nu ai slabi si nu ai mai avea timp liber, sa inventezi boli si simptome neadevarate.

| RoxanaGhost explică (pentru Violleta2022):

Asa ca idee, am job, muncesc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Cand mergi la munca, daca tu spui ca adormi la 7 dimineata?
Eu spun sa-ti iei un job si sa te tii ocupata, ca statul degeaba, fumatul si bautul cafelei iti complica existenta, ca-ti lasa prea mult timp liber sa inventezi simptome pe care nu le ai si sa-ti produci atacuri de panica.
faci numai ce este rau si apoi vii disperata sa interbi aici cum putem s ate ajutam.
De ce bei cafea si fumezi atata, fiindca cafeaua iti inhiba somnul.
Iesi dimineata la alergat, fa ceva sport ca sa te epuizezi si noaptea vei dormi neintoarsa.

| ioana748 a răspuns:

Magneziu cu B6, Sedatif PC.
Cafeaua ar trebui înlocuită cu ceai de sunătoare.
Respirații adanci pentru oxigenarea creierului
Plânsul are rostul lui în descărcarea stresului.
Muzica frumoasa la culcare.
O sa fie bine!

| RoxanaGhost explică (pentru ioana748):

Va multumesc din suflet pentru sfaturi!

| ioana748 a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Cu drag!