| XxDragutzaxX a întrebat:

*Scz de categorie, dar am o problema care ma sperie* De aproape 3 zile, ma doare sanul drept, tot sfarcul este umflat si ma doare ingrozitor la atingere, in prima zi se inrosise dar acum e doar umflat si dureros, umflatura aceea este tare! Nu stiu sigur ce am..am citit tot felul de chestii dar nu am gasit ceva explicit! Va rog din suflet care ati trecut prin asa ceva sau stiti despre asta un mic sfat m`ar ajuta foarte mult! Multumesc big grin (sunt fata)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 13 a răspuns:

Dar nu trebuie sa iti fi inceput viata sexualaNu are legatura cu alaptatul. Tu acum te dezvolti si corpul cand se dezvolta rupe si taeie si pune si lipeste chestii ca sa iti explic mai simplu. Si e destul de probabil ca undeva unde trebuia sa puna ceva a luat si de acolo de prabusesc treburle. De accea iti sugerez sa te duci la un doctor sa te examineze. Daca iti e rusine du-te la o doctorita. Stiu ca e jenant sa te duci la doctor cand vine vorba de partile intime dar trebuie pentru ca din ce imi zici tu e destul de rau.SI o fosta prietena a avut o problema ceva asemanator cu a ta. Pe ea o durea sanu drept cand punea mana sau cand dormea pe burta si se apasa pe el. Si nu a vrut sa vina la medic asa ca am adus medicul la ea. Si i-a prescris niste unguent si in cateva zile i-a trecut nu mai tin minte exact cum i zice la ce a avut ea dar a zis doctorita ca am facut bine ca am dus-o la ea pentru ca daca mai satea i se putea face nodul si trebuia operata. De aia te sfatuiesc sa treci peste jena si sa te duci.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te cat mai repede posibil la medic, s-ar putea sa ai mastita. La varsta ta aceasta e cauzata de probleme hormonale.

| stejara2 a răspuns:

Buna seara, cel mai bine este sa mergi la medicul de familie, si-ti va da o trimitere la ginecologie, ti se va da tratamentul potrivit, nu sta si astepta, nu e grav, dar mai bine previi decat tratezi! Sanatate! Nu te teme, nu e ce te gandesti tu.Nu ai spus un lucru, esti casatorita? Alaptezi cumva?

| XxDragutzaxX explică (pentru stejara2):

Nu sunt casatorita..nu alaptez nici nu am inceput viata sexuala am 16 ani x_X partea proasta este ca orice ma atinge acolo chiar si tricoul, ca sutienul daca il port mor de durere, simt ca ma taie cineva sau nu stiu e ff dureros x_X

| XxDragutzaxX explică (pentru 13):

Multumesc! O sa ma ducbig grin

| 13 a răspuns (pentru XxDragutzaxX):

Dar nu trebuie sa iti fi inceput viata sexualaNu are legatura cu alaptatul. Tu acum te dezvolti si corpul cand se dezvolta rupe si taeie si pune si lipeste chestii ca sa iti explic mai simplu. Si e destul de probabil ca undeva unde trebuia sa puna ceva a luat si de acolo de prabusesc treburle. De accea iti sugerez sa te duci la un doctor sa te examineze. Daca iti e rusine du-te la o doctorita. Stiu ca e jenant sa te duci la doctor cand vine vorba de partile intime dar trebuie pentru ca din ce imi zici tu e destul de rau.SI o fosta prietena a avut o problema ceva asemanator cu a ta. Pe ea o durea sanu drept cand punea mana sau cand dormea pe burta si se apasa pe el. Si nu a vrut sa vina la medic asa ca am adus medicul la ea. Si i-a prescris niste unguent si in cateva zile i-a trecut nu mai tin minte exact cum i zice la ce a avut ea dar a zis doctorita ca am facut bine ca am dus-o la ea pentru ca daca mai satea i se putea face nodul si trebuia operata. De aia te sfatuiesc sa treci peste jena si sa te duci.

| 13 a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa te duci la un doctor, sa-r putea sa iti fie inflamata glanda mamara si sa ai nevoie de tratament. De altceva mai greav nu cred ca e vorba. Dar du-te la un doctor pentru ca e posibil sa se agraveze si e mai bine sa previi decat sa tratezi. Pipaie ambii sani, ambii sun aprozimativ simetrici, vezi unde este cel care te doare diferit si sa i spui doctorului, si inceaca sa simti daca ai vreo denivelare sau simti ceva mai mare in san ce nu ar trebui sa fie acolo. Daca simti du-te urgent la doctor. Nu astepta sa fie nevoie de operatii.

| XxDragutzaxX explică (pentru 13):

Pai da sfarcul e umflat si aproape tot sanul este tare, cel stang e normal dar cel drept(afectat) e tare ca si cand e un zgarci acolo asa il simt...

| MessiTheBest99 a răspuns:

Sfarcuri aaa sfarcuri uuu gata mai ametit trebuie sa pui o poza sa vad daca e grav sa vad cum arata laughing

| 13 a răspuns (pentru MessiTheBest99):

Te simti mai bine cand iti bati joc de oamenii care au o problema?