| DavidIron a întrebat:

Salut, sunt băiat, am 17 ani și am observat la sfârcul meu drept o mica umflatura înăuntru, ma doare puțin la atingere dar nu tot timpul, o pot mișcă pe acolo.
(am mai avut acum 4 ani aceiași problema, dar mi-a trecut.
Nu știu ce e, de aia va întreb.
Ms.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca ai mancat des sau nu, daca ceea ce ai mancat nu este deloc sanatos.
Iar cand zilnic continui sa manaci numai mancarea nesanatoasa, atunci apar inbalansuri hormonale, din lipsa vitaminelor, mineralelor si aminoacizilor, care ar trebui luati din mancare.
Masa unui adolescent trebuie sa contina multe fructe proaspete, salate, legume si carne.
3 mese principale pe zi cu 1 bucata de carne si legume, iar intre mese fructe proaspete.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie sau la un endocrinolog, pentru ca sunt dereglari hormonale care trebuiesc reglate.

| DavidIron explică (pentru Violleta2022):

Masturbarea poate fii o cauză?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DavidIron):

Nu, masturbarea nu modifica hormonii, doar hrana nesanatoasa.

| DavidIron explică (pentru Violleta2022):

Nu prea am mâncat des în ultima vreme

| DavidIron explică (pentru Violleta2022):

Ms de răspunsuri, și atunci de ce am avut și mai demult tot așa? Și tot la același sfârc. Ce cauze ar fi?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DavidIron):

Cel mai probabil tot din aceeasi cauza.

| DavidIron explică (pentru Violleta2022):

Și a trecut atunci, pana acum de vreo 4 zile.
Cauza ar fi alimentația nesănătoasă?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DavidIron):

Da, cauza poate fii alimentatia nesanatoasa!

| DavidIron explică (pentru Violleta2022):

Ms, noapte bună

| Violleta2022 a răspuns (pentru DavidIron):

"Noapte buna!" tie, ca la mine-i deja 8. 26am dimineata happy

| DavidIron explică (pentru Violleta2022):

Ești în alta țară?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DavidIron):

Da, sunt din alta tara si din alta emisfera, sudica happy
Syndey, Australia

| Violleta2022 a răspuns (pentru DavidIron):

Nu are importanta ca ai mancat des sau nu, daca ceea ce ai mancat nu este deloc sanatos.
Iar cand zilnic continui sa manaci numai mancarea nesanatoasa, atunci apar inbalansuri hormonale, din lipsa vitaminelor, mineralelor si aminoacizilor, care ar trebui luati din mancare.
Masa unui adolescent trebuie sa contina multe fructe proaspete, salate, legume si carne.
3 mese principale pe zi cu 1 bucata de carne si legume, iar intre mese fructe proaspete.

| existential a răspuns:

In caz ca inca nu ai aflat ce este... poate fi si ginecomastie. Ginecomastia este un exces de glanda mamara si e benigna. Apare uneori la baieti, in adolescenta, din cauza dezechilibrelor hormonale (cauze naturale, medicamente sau steroizi).
Poate sa creasca, sa stagneze sau sa scada de la sine. Deranjeaza doar dpdv estetic.
Ca si investigatii, se poate face o ecografie la endocrinolog; analize de sange pentru hormoni.