| Gabitaancutaelena a întrebat:

Bună TPU, se poate trăi cu hepatita(A, B, C) (am dat exemple) fiind adolescent /adolescenta? Se poate trai toată viata dacă ții regim și o viata sănătoasă? Se poate regenera ficatul? Sau sa scăpăm de acele boli după un termen lung dau Fundă :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Hepatita A se vindeca total.
Hepatita B se poate remite, virusul ramane latent, tu sa nu fii simptomatic si sa ai o viata normala cu o sanatate normala, dar nu poti dona sange
Hepatita C e putin mai nasoala, dar cu tratament si stil de viata se poate tine viremia sub control. La fel, nu vei avea voie niciodata sa donezi sange

| Simpatic a răspuns:

Hepatita A trece asa cum vine este cea mai usoara forma si o cea care se si vindeca.
Si cu celelalte doua forma se poate trai dar este nevoie de regim alimentar dificil toata viata.
Dumnezeu fereste de ele!

| Drimmero a răspuns:

Hepatita A se trateaza de la sine si nu se cronicizeaza, nu afecteaza ficatul pe termen lung, tii regim o perioada si de obicei se trateaza fara probleme de la sine. La B si C e mai nasol ca o poti da in ciroza sau chiar cancer hepatic daca nu tii regim, nu sunt sigur daca de B si C scapi 100% vreodata, dar cert e ca poti preveni 100% infectarea cu virusul hepatic B si C.

| alina2k18 a răspuns (pentru Drimmero):

''dar cert e ca poti preveni 100% infectarea cu virusul hepatic B si C.''
Exista vaccin doar pentru B, se face la nastere de ceva ani.
HVC se transmite de 10 ori mai uşor decât HIV şi poate supravieţui la temperatura camerei, pe
diverse suprafeţe din mediul înconjurător, cel puţin 16 ore.
Tratament: deși nu există în prezent nici un tratament eficient pentru hepatita B, sunt disponibile
medicamente cum ar fi interferon alfa și peginterferon, dar și o varietate de medicamente antivirale.Aceste
medicamente pot încetini replicarea virusului.Cel mai important, ele reduc foarte mult riscul complicații -
ciroza hepatică și cancerul hepatic.
Tratament: Tratamentul poate vindeca infecția cu virusul hepatitei C. Până de curând, tratamentul
reprezenta o combinație de interferon, în general pegilat, interferon de durată lungă și ribavirină dar există o
utilizare tot mai mare de medicamente antivirale care acționează direct (AAD). Persoanele cu diferite
genotipuri de hepatita C răspund diferit la tratament, unele cu mai mult succes decât altele, dar diferențele
dintre genotipuri dispar deoarece ratele de vindecare cu noile medicamente se apropie de 100%.
Strategiile integrate de prevenire a hepatitelor B şi C trebuie să includă asigurarea de produse de sânge
sigure, practici sigure de injectare, servicii de reducere a consecinţelor negative pentru consumatorii de
droguri injectabile şi promovarea de comportamente sexuale fără riscuri.
https://insp.gov.ro/......H-2019.pdf

| Drimmero a răspuns (pentru alina2k18):

Ar fi bine sa se trateze oamenii de asa ceva, e oarecum bine ca nu se transmite virusul celor 2 chiar oricum si poti preveni tinand cont de anumite conditii, mai putin la nastere cand mama poate da copilului.

| Freya1 a răspuns:

A si B din cate stiu se trateaza.Sunt transmisibile(B), durează sa te vindeci sau rămâi cu anumite sensibilități da cu grija trec.
În schimb C-ul e mult mai greu de tratat, iar tratamentul e unul foarte costisitor si asta daca te încadrezi în el.
Mama mea a avut toate formele.A-ul cand a fost mica de la un cozonac cu nuca.B-ul l-a luat din spital pe timpuri de la o transfuzie de sânge în urma unei operatii, iar ala din cate am inteles ne tratat corespunzător mai tarziu s-a facut C.A reușit să ia un tratament de 10 mi de euro pe lună prin asigurare da foarte cu greu.Soara si nu a fost asa norocoasă, a dat în ciroza si a murit.

| Simpatic a răspuns (pentru Freya1):

Nu se da din B in C fiecare e diferita in felul sau, sunt hepatite virale diferite ca si structuri.
Numai stiu daca este descoperita la timp B-ul sau C-ul se poate vindeca dar cu medicamentatie scumpa cum ai spus.