| anonim_4396 a întrebat:

Sora mea are dureri in partea dreapta (banuesc ca este apendicita). Ce pastile ar putea lua pentru ameliorarea durerii, pana merge la medic?
Va rog frumos sa-mi raspundeti, cat mai repede posibil!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Ce bine ar fi daca aţi preciza unde locuiţi, când aveţi asemenea probleme. Dacă eşti la oraş, cheamă imediat Salvarea. Dacă eşti la ţară, pune-i pungi de plastic cu gheaţă pe burtă şi aranjează transportul la medic.
Acum să-ţi spun de ce: dacă e apendicită, poate trece foarte repede în peritonită. Adică, infecţia de la apendice se întinde în peretele abdominal, al burticii adică. E foarte periculos şi trebuie să o vadă un medic cât mai repede. Calmantele NU sunt indicate, pot fi înşelătoare, calmează durerea, dar infecţia se întinde. Durerea e un semnal de alarmă pentru organism. Dacă opreşti alarma la un incendiu, se stinge şi focul? Pe de altă parte, gheaţa reduce viteza de întindere a infecţiei (dar nu o opreşte!)
Sănătate!

4 răspunsuri:
| albastrualb77 a răspuns:

Pai nu inteleg de ce nu merge acum la medic daca are dureri?

| Catrinn a răspuns:

Mersi iuefo!

| Lex169 a răspuns:

Eu zic ca e bun o alifie cu canfor si un nurofen.Da fetizo duo la medic cat de repede posibil.

| BlueStar12 a răspuns:

Ar fi mai bine sa mergeti la medic pentru ca se poate agrava apendicita daca nu e oparata la timp
eu am avut perfuzie si mi-au bagat veca sa nu ma mai doara dar probabil ca ar putea merge o pastipa de durere dar nu sunt sigura