| anonim_4396 a întrebat:

Am dureri in partea dreapta jos sa fie apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Am vazut o data, cand eram copil, intr-o tabara cum a verificat un medic daca durerea care o simtea o fetita in partea dreapta la burta era de la apendice! In pozitie culcat ridici piciorul drept la 90 de grade si il lasi incet, incet jos. Daca nu poti face asta este o criza de apandicita! Daca poti, atunci este altceva.

| Corina a răspuns:

Jos, dar depinde in ce parte. Daca e in partea dreapta, jos, la incheietura piciorului (la stinghie, cum se spune in popor) atunci e 100% apendicita. Daca e mai sus cu vreo 10 cm, dar tot in dreapta, atunci e ficatul. In partea stanga e colecistul (numit in popor -bila). Dar oricare ar fi durerea ta, trebuie sa mergi la medicul de familie, care iti va spune cu siguranta ce este, eventual iti va recomanda sa faci niste analize, sau, daca e mai grav, un ecograf abdominal. Sfatul meu este sa mergi cat mai repede, pentru a nu se agrava. Daca este apendicita si tu stai pe ganduri, poti sa dai intr-o peritonita de toata frumusetea, de care, nu vreau sa te sperii, se poate si muri. Sanatate maxima!

| anad a răspuns:

Poate fi apendicita, anexita sau o infectie, nisip, piatra la rinichi. O vizita urgenta la medic si un ecograf iti va rezolva sigur problema. Nu amana si, sanatate!

| Vizitiul a răspuns:

Apendicita nu te doare, eventual apendicele, care se afla in partea dreapta, jos, deasupra radacinii coapsei piciorului. Propabil s-au inmultit leucocitele (globulele albe, care au un rol important in protejarea organismului.) Oricum, aceasta inmultire poate fi cauzata si de agitatie, stres, stare de anxietate. Pentru o parere tangibila consulta medicul competent, o sa-ti ia analize la sange, iar pe urma iti da un indiciu pregnant.

Shin
| Shin a răspuns:

Sunt multe cauza care pot declansa o durere abdominala in acel loc. unul foarte intalnit ar fi constipatia. Daca sti ca nu ai astfel de probleme momentan, o vizita la doctor nu strica.
Better safe then sorry tongue
Numai bine, Shinwinking

| bogdan_5147 a răspuns:

S-ar putea sa fie si apendicitida, dar depinde cand te doare dupa ce faci soprt sau asa spontan incepe sa te doara. Cel mai bine ar fi sa iti faci un control.Santate multa

| f a răspuns:

Un doctor foarte bun din copilarie mi-a spus ca in cazul in care te doare in partea dreapta jos ca sa afli daca ai apendicita trebuie sa stai intins apoi ridica piciorul drept si el bine intins; daca inca te doare in timp ce piciorul e sus atunci ai apendicita, daca n te mai doare nu ai
P. S: daca te doare dupa ce ai lasat piciorul jos nu inseamna ca ai apendicitathinking
Noroc!happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da este apendicita trebuie sa te duci sati ei analize apoi medicul iti va zice ce sa faci...

| robytzu30 a răspuns:

Depinde daca e in stanga nu, daca e in dreapta da

| Ioana_9141 a răspuns:

Nu se stie...

Poate fi si de la menstruatie.

Viziteaza`ti Doctorulwinking