| monutza90 a întrebat:

Stiti vreo dieta pentru gastrita? Adica ce pot manca la micul dejun? Pranz? Seara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Buna! Eu am avut staza gastrica. Adica mai rau decat gastrita, aproape ca ulcerul. Dimineata mancam un iaurt si un covrig sau o banana cu pesmet, la pranz ciorba sau supa (sa nu fie foarte acra, si fara carne), iar seara salata sau cartofi la cuptor/peste, ceva mai usor de digerat. Nu mesteca guma, deoarece activeaza sucurile gastrice si iti va distruge mucoasa stomacului. Ai grija cu sucurile acidulate sau apa minerala. Incearca o luna sa tii dieta bazata mai mult pe legume (exceptie fac covrigii si iaurtul, care sunt foarte bune in gastrita). Cam atat. Eu intr-o luna nu mai aveam probleme. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Fără diete stricte!
Atenţionez că nu există diete. Cel mai bine este ca pacientul să mănânce ce-i prieşte lui. Sigur, alimentaţia trebuie să fie dietetică: de evitat prăjelile, acriturile, condimentarea în exces. Ideea este că bolnavul să mănânce dietetic şi ce suportă.
Nu s-a dovedit ştiinţific că un anumit regim face bine în caz de gastrită. Se tot vorbeşte de acel pahar de lapte. Laptele poate face bine, dar în acelaşi timp poate face şi mult rău dacă pacientul are intoleranţă la lactoză. De asemenea, se recomandă să se mănânce mai puţin la o masă şi mai des. În permanenţă trebuie să existe ceva în stomac pentru a tampona acidul.
Te pup!