| Danke1998 a întrebat:

Suferă cineva de dermatita seboreica? Daca da, e adevarat ca se poate muri mai repede? Un prieten de al meu a fost la medic si asa ii s-a spus, ca nu apuca 25 de ani, iar el are 20. Eu una stiu ca e cronica, si stai cu boala toata viata dar daca te ti de tratament o ti sub control. Ce sfaturi ne dati? Cum e la voi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Stai linistit/a. Dermatita seboreica nu se vindeca complet, dar poate fi tinuta sub control. Eu am ajuns la 31 de ani si nu am mai murit din cauza ei, de aceea sa nu creada toate balivernele spuse de medic. Un specialist nu ar face asa ceva, ci ar recomanda un tratament de ameliorare a afectiuinii. Poate a vrut doar sa-l sperie, ca sa urmeze tratamentul dat de dermatolog, care e costisitor, desi exista variante elternative.

| Danke1998 explică (pentru dannyel86):

Multumesc mult. Sa speram ca o sa il linistim dacă îi spunem mai mulți ca nu are de sa fie asa dăramat. Eu singura nu reusesc sa ii ridic moralul

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ori a inteles gresit, ori glumeste cu tine. In primul rand ca nici cancer in ultimul stadiu daca ai, medicul nu iti va spune ca o sa mori curand. ca nu stie nimeni cat o sa traiasca cineva. In al doilea rand ca dermatita seboreica afecteaza numai pielea si traiesti cu ea pana la adanci batranete

| Danke1998 explică (pentru Brigaela):

De mințit nu m-ar minții. Însă eu am o teorie a mea. În primul rând am văzut câțiva oameni pe aici are sunt bolnavi și e destul de ok, in afara de chestiile alea de le piele. Parerea mea e ca la acei medici ar fi trebuit să le bage mia de euro in buzunare ca sa le pese, asa ca daca nici el nu le-a dat mită, eu au vrut să se scape de el..parerea mea si i-am spus-o si lui. Oricum e daramat săracul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce înseamnă "dacă te ti"? Nu există în limba română cuvântul "ti". Pe de altă parte, da, dermatita seboreica scurtează viața cu cel puțin 10 ani.

| Danke1998 explică (pentru anonim_4396):

Scuze, dar nu observ de fiecare data cand mii se autocorecteaza cuvantul. Stiu ca se scrie "tii" dar nu stiu cum scot autocorectorul.