| MădălinaDinu a întrebat:

Bună TPU, sunt îngrijorată în privința unui subiect la care sper să îmi răspundă persoanele cu experiență. N-am avut nici un act sexual, luna trecută menstruația mi s-a terminat pe 17, și practic cam în aceste zile ar trebui să-mi vină. Am făcut dușuri cu apa rece ( nu exagerat de rece ), și am mers mai mereu descultă prin casă ( am gresie ). Ieri mi-am făcut o baie calda și mă durea puțin burta. Azi m-au durut rinichi ( ca în fiecare lună când trebuie să-mi vină ), partea inferioară ( burtă ), mi-au apărut coșuri ( semn că trebuie să-mi vină ); iar după ce am mancat m-am dus la baie și am văzut pe chiloți doua pete maro. N-am făcut niciodată sex dar uneori mă excit. Sunt răcită la burtă\ovare sau am altceva? Ce ar trebui să fac?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, acele "doua pete maro" prevestesc faptul că urmează să-ţi vină menstra în aceste zile...
Ai puţintică răbdare happy

Toate cele bune.

| vocea a răspuns:

Stai calam esti la varsta in care apar dereglari homonale si se modifica organismul stai calma este normal

| Latinmoon a răspuns:

Cati ani ai?

| anonim191 a răspuns:

Totul este ok.la varsta ta exista foarte multe dereglari. evita baile cu apa rece.petele maronii sunt semn ca blestemul se apropielaughing) nu te ingrijora. uneori se intampla sa nu ai 2 luni si apoi in a 3a luna sa iti blestemi zilelelaughing

| ronaldo90 a răspuns:

Ar trebui sa stai linistita ca toate vin de la sine.....nu esti bolnava...e normal ca o femeie sa aiba atatea complicatii mai ales daca ai o varsta mai frageda si nu ti-ai inceput viata sexuala.In fine iti spun sigur sa stai linistita sau daca nu ai incredere fugi repede pana la un doctor ginecolog sa iti explice mai bine sau documenteaza-te pe net pe forumuri de la femei mai in varsta cu experienta.Bafta :*

| InoueOrihime a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi. La unele femei se regleaza abia pe la 20 si ceva de ani. Dar din moment ce mergi desculta pe gresie este foarte rau. Poti sa racesti jos si sa nu iti mai vina deloc ciclul. Poate sa mai fie si din cauza ca ai stat undeva jos unde era rece happy Nu trebuie sa te ingrijorezi, este perfect normal. Si mie mi se intampla la fel.