| FanOfPostMalone a întrebat:

Tatal meu cred ca a luat gripa din aceea de care mor din ce in ce mai multi oameni in Romania si imi este foarte frica. Tuseste, are dureri musculare, are nasul infundat, ochii rosii, se simte obosit si febra. Are doar 41 de ani si nu vreau sa moara. Si daca se agraveaza, ce sa fac? El zice ca e o banala raceala, dar eu nu prea cred dupa cum arata. Si parca este altfel nu stiu... Voi ce ziceti? Si da, ia pastile pentru gripa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Stii vorba aia: "Nu moare calul cand vor ciinii"? Cam asa e cu tatăl tău, nu moare el asa ușor. E normal sa fii un pic speriat cand il vezi cum arata, în contextul în care e epidemia de gripa cu oameni ce au murit deja din cauza ei, dar, chiar și de e acea gripa, cu tratament, tatăl tău are șanse reale sa scape. Deci stai liniștit, totul va fi bine.
Eu cred ca dacă vor mai muri de gripa, vom asista la o isterie în masa, azi am fost prin București, și m-a șocat cit de liber era la metrou la Piața Unirii, un loc extrem de circulat la orice ora, doar după 23 e mai lejer, si acum era și mai și. Aproape pustiu într-un loc pe care i-l poți asocia cu mișcarea mulțimilor de oameni. Și nu cred ca situația meteo e de vina, au fost situații și mai urite, si la metrou s-a circulat la fel. Mau mult, am văzut prin oraș nenumărați oameni cu măști la gura. E un fel de protecție, inamsa minim, țintind cont ca poți lua virusul după ce ai atins ceva prin oraș și apoi ai dus mina involuntar la gura. Dar asta este, dacă vor mai muri oameni de gripa, vom vedea chestii și mai ciudate.

Bula
| Bula a răspuns:

Stii cum se zice in popor?
Daca nu tratezi raceala si gripa, atunci dureaza 7 zile. Daca mergi la medic, scapi intr-o saptamana! happy

Pentru asemenea raceli, "vaccinul" preventiv cel mai adecvat este usturoiul, ceapa si merele crude, consumate direct sau in mancruri ne-gatite, ne-prajite.

Daca totusi ai luat-o, atunci TRANSPIRATIA PUTERNICA ajuta foarte mult, care previne si complicatiile:
Chiar din prima zi (!), inainte de culcare se iau 1-2 tablete de aspirina (o tableta la cca 40-50kg corp) cu o cana mare de ceai fierbinte.
Se inveleste strans bolnavul intr-o plapuma, astfel sa fie total acoperit din varful picioarelor pana la varful nasului, sa transpire puternic. Ca rezultat, dimineata trebuie sa fie UD de transpiratie! (daca nu, atunci nu s-a invelit bine).

In primele doua zile sa se ia si cate 3 pastile de Paracetamol, cate una dimineata + la amiaza + seara, tot cu ceai, indulcit cu miere.
Pentru guturai se pot folosi picaturi de nas.

Sanatate multa!winking

| anonimg a răspuns:

Un astfel de virus nu prea trece doar cu pastile. Este nevoie de injectii. Asadar, sa de-a fuga la medicul de familie care stie ce trebuie sa faca.

| Iote a răspuns:

Daca are toate acele simptome pe care le-ai insirat, sa mearga numaidecat la medic. Chiar la urgente. Nu se moare asa de usor. Dar e bine sa previi.

| ziftode a răspuns:

Spital
SPITAL
stai cateva ore bune acolo, dar macar nu iti moare persoana iubita
totusi, daca vrei pastile
vitamina C pastile solubile de 1gram (1000mg), iei 2-3 pe zi (doza zilnica recomandata e de 1.2 grame, dar la gripa ia mult mai mult), lamai, kiwi, gutui, si alte cioace naturisto-reale sunt frectie la picior de lemn, pentru ca nu baga destula vitamina C in organism decat daca mananci cate un kg din fiecare

MERGI CU EL LA SPITAL, doctorii o sa ajute, ca sunt obligati

alte medicamente, aspirina, paracetamol sinus, cafea, nurofen, nalgesin, etc... toate ajuta, dar nu vindeca

eu am avut gripa acum 5 ani, am stat o luna in casa cu iesiri EROICE sa cumpar mancare (sunt singur) si de atunci in octombrie noiembrie imi fac vaccin anti-gripal, e MULT MAI IEFTIN decat stat o luna in casa, cumparat medicamente in draci si SUFERIT CA UN CARNAT AMARAT TIMP DE O LUNA!

| zăGhost a răspuns:

Nu ar fi rau sa il consulte un medic. Stai calm/a, ce e la TV e propaganda pentru vanzarea vaccinurilor. Daca te uiti la statisticile cazurilor de gripa vezi altceva. Plus, de la gripa e putin probabil sa mori. Sigur, se intampla oamenilor cu alte boli associate, care au imunitatea mult scazuta sau bebelusilor, care nu au apucat sa isi formeze imunitatea.

| alex15ccc a răspuns:

Aceia au murit din cauza complicatiilor gripei (pulmonare/cardiace), avand alte boli pe langa gripa, plus ca nu erau vaccinati.
Este posibil ca tatal tau sa aiba o infectie in gat cu streptococ, care se trateaza cu antibiotice, insa asta se vede doar la analize. Nu ai de ce sa te ingrijorezi, se va recupera rapid intr-o saptamana.

| Stropdeploaie a răspuns:

Stai linistita ca va fi bine! Iti garantez ca nu va muri! Te sfatuiesc de altfel sa nu mai urmaresti stirile de la tv! Crede ma sunt foarte toxice! Stiu ce zic! Iti garantez ca intr o saptamana va fi bine! Crede ma! Insanatosire grabnica tatalui tau! Seara Frumoasa!

| Rd79 a răspuns:

Are gripa. Majoritatea nu mor din asta. O sa-i treaca. BTW, vitamina D ajuta un pic. Vitamina C nu prea mult.

| ngllllll a răspuns:

De la gripa nu se moare. Sa ai antibiotice la indemana, Augmentin, Doxicilina etc. Dar cu astea se dau numai cu reteta, e si normal sa moara oameni. Pana te duci la medic de familie, daca are program azi, sau maine, daca iti da antibiotice, deja trec doua trei zile. Bacteriile se multilica cu milioanele pe secunda. Daca nu ii dai acum antibiotic, degeaba. Nu mai ajungi la doctor. Oamenii mor din cauza a ceea ce urmeaza dupa gripa. Tesuturile sunt ranitr, ca si cum ai turna acid pe ele. Pe tesuturile ranite se prind microbi, ori in gat, sinus, plamani, creier. Daca nu ai antibiotic, mori. De asta nu se da antibiotic. Poti sa mori si de la o rana la mana, daca se infecteaza si faci septicemie.
Sa faci rost de antibiotice cat mai repede. Au fost folosite din toate timpurile. Corpul are nevoie de ajutor.

| pitik200 a răspuns:

Ce temperatura are? ai cautat pe net care sunt semnele gripei? la ce ger este afara, se poate sa fie si o raceala mai puternica, mai ales daca este slab imunizat

| FanOfPostMalone explică (pentru pitik200):

Da, nu are temperatura dar frige. Ultima temperatura luata a fost de 37, 3 grade celsius.Simptome: Tuse, Dureri de cap, Frige dar nu are temperatura, Nasul nu prea curge deloc, Dureri de ochi, si nas uneori. Dureri musculare. Etc. Si se simte asa ca bolnavii la pat. Nu stiu cum sa zic