| Alissonn a întrebat:

Tin sa precizez ca am nascut in august 2014 si de atunci am luat cerezette ( anticonceptionale) la recomandarea medicului. Dar in luna ianuarie mi-a venit menstruatia de 2 ori, si pana acum am sangerat o zi pe luna in luna martie si mai. Este posibil sa fi ramas insarcinata daca luam anticonceptionalele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă le-ai luat CORECT, fără să uiţi vreo tabletă, atunci NU ai cum să rămâi însărcinată :)
Tabletele anticoncepţionale asigură o PROTECŢIE de 99-100 % împotriva unei sarcini nedorite – DACĂ sunt luate CORECT şi nu uiţi vreo tabletă!

Cel mai probabil, este vorba de o dereglare hormonală - majoritatea AC pot genera amenoree secundară ( ca reacţie ADVERSĂ )...
Ar fi indicat şi un control ginecologic + ecografie ovariană ( pelvină sau transvaginală )!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.06.pdf

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Da, este posibil chiar daca le-ai luat exact cum trebuia. Nimic nu este garantat 100%. Da poate tot asa de bine sa fie si o tulburare hormonala. Fa un test de sarcina si te lamuresti!

| SkyPilot a răspuns:

Aici zice ca opreste ovulatia in 97% din cicluri:
http://www.nhs.uk/......-only.aspx

| Quassaar a răspuns:

Foarte puțin probabil. Asta este si scopul lor, nu? Daca ai respectat modul de administrare, șansele sa ramai însărcinată sunt spre 0. Este ciudat insa ca menstruația nu s-a reglat. Poti face si un test de sarcina, sunt destul de ieftine si eficace. Oricum ar fi cel mai indicat este sa faci o vizita medicului ginecolog. Nu trebuie sa tii cont foarte mult de sfaturile de pe forum; consulta un medic specialist.