| cristina_9856 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Luna aceasta nu mi-a venit menstruatia, iau anticonceptionale Artizia insa am si un tratament pentru leziune de menisc.Am fost la doctor mi-a spus ca este posibil ca pastilele sa scada puterea la anticonceptionale si sa imi fac un test de sarcina dimineata, iar daca arata ca nu sunt insarcinata sa incep din nou anticonceptionalele.Am facut doua teste iar amandoua au aratat ca nu sunt insarcinata.ma tot gandesc intruna.Este posibil ca testul de sarcina sa spuna ca nu sunt iar eu sa fiu insarcinata? precizez ca am inceput folia de anticonceptionale, dar daca nu imi vine menstruatia nici luna viitoare inseamna ca sunt insarcinata? Am auzit ca sunt anumite pastile care fac sa vina menstruatia, ce sa fac? as putea sa iau pastile din acelea chiar daca am inceput anticonceptionalele? am nevoie de raspunsuri...Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acum nu mai poti lua nici un tratament hormonal pest anticonceptionale. Eu iti recomand sa te duci la un laborator bun si sa ceri o analize de sange numita gonadotrofina corionica umana, care iti va arata cu certitudine 100% daca esti sau nu insarcinata. Am observat in ultima vreme foarte multe reactii adverse la Artizia, poate ar trebui sa discuti cu giinecologul ta sa ti le schimbe de luna viitoare.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt în serie de 21 de drajeuri iar în pauza de 7 zile trebuie să vină menstra. În cazul tău, menstra nu a venit și ai început o nouă serie de 21 de drajeuri. Sfatul meu, mergi la ginecologie.
Pa, pa.

| cristina_9856 explică:

Mi-a dat doctorul artizia fiindca nu ingrasa...eu inainte luasem marvelon 28 iar de la acelea doctorul a spus ca am mai luat in greutate de aceea mi lea schimbat cu artizia.Multumesc de ajutor!