| LittleDrop a întrebat:

Vreun doctor ginecolog pe aici? As avea nevoie. Am inceput de 2 luni sa iau anti si nu mi-a venit menstruatia. Este exclusa posibilitatea de a fi ramas insarcinata.
+ am luat cate 10 Utrogestan in fiecare luna, ca sa-mi vina, la recomandarea medicului, si tot n-a venit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faci analize mai amanuntite. femeile care nu au menstra dupa intreruperea de utrogestan au dereglari hormonale severe, posibil hipofizare sau hipotalamice si trebuie sa primeasca tratament. mergi la un endocrinolog experimentat, poate la Institutul Parhon din Bucuresti sau in alt centru universitar mare.

| LittleDrop explică (pentru Brigaela):

Sa inteleg ca e ceva grav?

| Brigaela a răspuns (pentru LittleDrop):

Nu este ceva grav, este altceva, alta dereglare care poate fi sau nu grava. Nu poti sti pana nu o diagnostichezi. Si e important sa-ti faci analizele cat mai repede si sa incepi tratamentul cel mai potrivit

| LittleDrop explică (pentru Brigaela):

Multumesc!

| Niiiicu a răspuns:

Bun,nu sunt doctor dar acele anti iti deregleaza corpul iar o perioada ciclul va veni cu intarziere mare, insa in timp dupa ce se obisnueste corpul va veni la timp dar daca esti in crestere(sub 18 ani) e clar ca de la ele nu iti vine.baftahappy

| Empathizer a răspuns:

Unele anticonceptionale, cele necombinate, pe baza exclusiv de progesteron, care se iau continuu, suprima menstruatia pe perioada cat sunt folosite.
Daca ai folosit pilule combinate, estro-progestative, nu inteleg de ce ai mai luat si Utrogestan peste ele? Pilulele combinate se iau zilnic 21 de zile, incepandu-se initial dintr-o prima zi de menstruatie. Apoi dupa fiecare folie de 21 de pastile se face o pauza de 7 zile, dupa care se incepe o noua folie. Menstruatia vine, in general, dupa primele 2 zile de pauza. Cu conditia sa nu mai iei si alte pastile cu hormoni pe deasupra (Utrogestan, de ex.). Cand intrerupi definitiv anticonceptionalele, poate sa dureze un timp pana cand organismul isi regaseste propriul echilibru hormonal. Se poate intampla inclusiv ca menstruatia sa nu vina in primele cateva luni dupa intreruperea anticonceptionalelor.

| LittleDrop explică (pentru Empathizer):

Nu stiu, asa mi-a dat medicul, mi-a zis sa le iau cu 10 zile inainte cand stiu ca trebuie sa-mi vina. Dar de cand iau anti, nu a mai venit. Nu stiu de care sunt, dar se numesc Novynette.

| Empathizer a răspuns (pentru LittleDrop):

Nu ai menstruatie din cauza supradozajului progesteronic. Novynette este un contraceptiv oral combinat, care contine un echivalent de progesteron. Utrogestan contine exclusiv progesteron. Unul din efectele lui secundare este ca poate produce amenoree, in special in cazuri de supradozaj. Nu ar trebui sa iei Utrogestan pe perioada cat folosesti Novynette. Cred ca ginecologul tau nu stie ca ai inceput sa iei Nonyvette, altfel te-ar fi sfatuit sa intrerupi Utrogestanul. Suprapunerea tratamentelor hormonale de acest gen creste si riscul cardiovascular. Trebuie sa-i spui ginecologului tot ce ai luat, el o sa decida la care pastile poti ramane, Utrogestan sau Novynette.

| LittleDrop explică (pentru Empathizer):

Pai el mi le-a recomandat sa le iau combinat, cum am explicat mai sus. Aceleasi pastile [utrogestan si novynette] mi le-a recomandat si un endocrinolog. Voi merge la control, voi vedea atunci.

| Empathizer a răspuns (pentru LittleDrop):

Schimba medicul, o a doua opinie este evident necesara.