| mihaicelsfant a întrebat:

uitate te rog pe site http://www.unica.ro/articol/slabit-rapid-dieta-rapida-va canta-zile-33383 zi-mi daca e bun tratamentu sau nu fac aiurea. ma bazez in voi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Cleona a răspuns:

Salutare!
Uite, nimeni nu-şi poate da cu părerea dacă nu este specialist. Totuşi, nu e deloc în regulă să urmezi după capul tău diete-minune de pe internet. Ele promit multe, dar poţi apoi să vezi că nici nu dau rezultat sau mai rău ţi-au făcut(îţi dereglează metabolismul, slăbeşti rapid apoi pui mai mult înapoi sau nu au deloc efect asupra fizicului dar poate ajunge factor de stres acest eşec, ca să-i spun aşa).
Poţi să te interesezi, să citeşti despre o nutriţie sănătoasă şi echilibrată, despre acizi graşi şi proteine, despre diverse alimente din supermarketuri şi aditivi alimentari etc. Acestea or să te ajute. Şi, ştii, fiecare dintre noi trebuie să deţină un minim de astfel de cunoştinţe.
Te întrebi de ce nu sunt bune toate dietele de pe internet?
Răspunsul e simplu, dar trebuie să ne concentrăm un pic; tot auzim de când suntem de-o şchioapă că fiecare dintre noi e diferit. E adevărat, atât somatic, cât şi psihic. Atunci, cum ar putea o dietă să de acelaşi rezultat -eficace- la mai multe persoane, care fiecare dintre acestea au un organism diferit? Unui obez, supraponderal, bolnav de afecţiuni ale tiroidei, îi este mai greu în lupta împotriva kilogramelor decât unei persoane care are doar câteva kilograme în plus.
Poate o să ţi se pară neobişnuit, dar cel mai bine e dacă ai consulta un nutriţionist. De la mici sfaturi poţi ajunge să faci schimbări importante în viaţa ta!
Nu există dietă potrivită, ci stil de viaţă sănătos, spunea odată cineva.
Poate consulţi şi link-ul, unde am mai dat un răspuns tot pe tema asta:

http://www.tpu.ro/......ta-mananc/

Eu sunt aici dacă ai vreo întrebare, sperând că voi fi capabilă să-ţi răspund.
Multe zâmbete şi sănătate!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, NU este vorba de un "tratament", ci de o DIETĂ!
http://dexonline.ro/definitie/tratament

http://dexonline.ro/definitie/diet%C4%83

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Oricum, NU este sănătos să slăbeşti "7 kg în 7 zile" :(

Pentru a slăbi SĂNĂTOS 1 kg este NECESARĂ o perioadă de MINIM 1 săptămână!

Intră la linkul următor şi folosim exemplul de acolo - http://www.dietetik.ro/......calculator acolo jos ai o tastă "Următorul pas" - dai click pe ea, te redirecţionează la un formular :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Acolo completezi greutatea la care vrei să ajungi ( spre exemplu 51 de kg, pornind de la cele 58 iniţiale ) şi apoi selectezi 1 săptămână, dai click pe tasta "Actualizează" şi îţi apare ATENŢIONAREA :
"Alegeţi o perioadă mai mare de 7 săptămâni!"

Deci, NU vă mai luaţi după diverse site-uri & metode "miraculoase" de a slăbi!

| raMLesS a răspuns:

Poţi lua legătura cu medicul de familie să te sfătuiască cum să slabeşti mai sănătos fără să cumperi vreun tratament sau alte chestii.

| Admunssen a răspuns:

Un tratament corect pentru slabire, fara riscuri doar un medic il poate da, functie de obiceiurile tale alimentare. Inainte de a apela la retete de slabit de pe net, consulta un medic!

| mihaicelsfant explică (pentru Admunssen):

Se poate intampla ceva daca fac ce scrie acolo?

| Admunssen a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Se poate intampla orice sau nimic. Nici unul din noi nu stie asta. Insa toti stim ca e bine sa fim precauti. Consulta un nutritionist inainte de toate. Cel mai bine.