| Ioana_Larisa_1994 a întrebat:

va rog sa nu radeti de mine!
Am o mare problema, nu pot sa adorm daca nu e cineva lângă mine stiu, e ciudat dar pur si simplu imi e frica poate si din cauza filmelor de groaza. Mentionez sunt foarte putine dar nu stiu de ce!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

1) Nu te mai uita la nici un ecran cu o ora inainte sa dormi. Lumina albastra de la ecrane spun creierului ca e ziua si nu e momentul sa dormi.

2) Pune mana pe o carte si incepe sa citesti.

3) Nu te mai uita la filme de groaza pentru ca nu-s bune de nimic.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu te mai uita niciodata la filme de groaza!
Apoi, dormi cu o veioza aprinsa si cu o papusa langa tine, ca sa-ti tina companie.

| Donsavas a răspuns:

Ia ti un animal de companie! Dacă nu, discuta cu un psihiatru. Iti poate da un antidepresiv care sa ti taie sentimentele de groază. Alta solutie nu prea ai de la o varsta.

| raMLesS a răspuns:

Programeaza televizorul sa se stinga in 30-45 de minute si culca-te cu el aprins.
Eu asa faceam.

| Laur195 a răspuns:

Cand eram mic adormeam cu televizorul sau lumina de la o veioza aprinsa... Poti pune televizorul pe sleep timer si tu sa te culci intre timp, pana iti trece tie aceasta ''problema''

Răspuns utilizator avertizat
| Docmiau a răspuns:

Exista ceaiuri ce stimuleaza somnul. Nu recomand medicamente. Trebuie sa fii Zen, sa te gandesti ca avand televizorul stins, usa la camera inchisa si parintii acasa, clar nimeni nu intra inauntru si nimic rau nu se poate intampla. Porneste de la ideea asta si lasa neprevazutul in pace. Invocandu-l mereu in minte (cum ti-ai setat tu pe baza filmelor de groaza), iti impui o stare de panica latenta, un stress. In timp acestea dauneaza grav sanatatii si ma refer aici in primul rand la dereglari hormonale, insa paleta de patologii merge si mai departe.