| owlitio a întrebat:

Vreau sa fac sport de performanta, sa fiu sportiva. Am 13 ani și chiar îmi doresc asta, sportul chiar mi-a schimbat viața pot sa zic, în trecut am urat sportul, dar acum îl iubesc.
Sigura problema ca e mai dor plămânii atunci când alerg si este un aer rece, nu știu de ce, sunt sanatoasa... si ma junghie corpul puțin. Vreau sa îmi recomandați niște exerciții de respirație pentru a putea sa nu mă obosesc așa de repede în timp ce fac mișcare, și vreau sa îmi dați un sfat pentru problema mea.

Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Cel mai bun sfat poate veni de la antrenorul tau. Explica-i lui, in functie de sportul pe care-l faci recomandarea este alta.Se pare ca ai nevoie de mai multe exercitii de rezistenta, dupa parerea mea, dar depinde si de sportul practicat, cere-i si antrenorului un sfat.

| alin131 a răspuns:

Mergi la medic sa vezi daca ai vreo problema.

Iarna daca alergi pe afara pune un fular la gura ca sa nu intre aer rece.

Daca iti place mult sportul poti sa iti alegi un sport care sa iti placa si acum si mai tarziu. De exemplu tenis, volei, handbal, atletism.

In tenis ai putea sa faci performanta mare dar sa iti placa si acum si mai tarziu, de fapt in orice poti face performanta daca iti place destul de mult si iti dai silinta.