| Chocolate a întrebat:

Eu cred ca este ceva cu minethinking am aproape 15 anisori si am o problema, daca alerg mult[efort si exercitii pot de aproape tot felul dar si acolo is uneori problema]cedez, imi bate inima foare foarte tare, simt cami iese din piept sh mi se opreste respratia si ma ia cu ameteli si simt ca lesi...de ce? doctorii au spus ca inima si plamanii mei sunt perfect sanatoase, ce as putea sa am? grasa nu sunt...foarte inalta nu sunt.am 165-167 cm...habar nu am cauza...la sport mereu obosesc si la alergat pe 50m scot peste 9.5 timpilaughing...imi pare rau de asta, ador sportul si miscarea, vreau sa dau la karate, am sanse... ajutor pls.sad

Răspuns Câştigător
| anaid a răspuns:

Eu stiu care e problema.Corpul tau nu este obisnuit cu efortul, dar daca tu vrei sa faci karate asta nu e o problema deoarece corpul tau o sa inceapa sa se obisnuiasca cu efortul zilnic...sau saptamanal depinde de cate ori pe saptamana ai karate. Dupa ce o sa se obisnuiasca nu o sa mai ai probleme de acest genwinking

7 răspunsuri:
| Antrax a răspuns:

Eu atunci aveam probleme din astea cand nu mancam sanatos mancam asa la repezeala era cand doar 1 data pe zi.

| Pho3nix a răspuns:

Daca fumezi obosesti foarte repede.

| Ralux a răspuns:

Ori nu esti obisnuita cu efortul ori ai probleme cu inima...
eu mi-am facut un EKG si mi-a iesit ca am suflu sistolic. Daca ai suflu sistolic poti face efort dar nu in exces sau performanta.
Mai documenteaza-te pe net, mai mergi la doctor.

Succes!
xoxo!

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Nu stiu ce e neinregula cu tine, scoti un bun timp la 50 m, eu merg in concursrui la viteza scoti un bun timp da nu stiu care ar fi problema, poate fi pentru ca esti prea slaba, numai daca cumva fumezi.si mie mi se intampla sa fiu epuizata dupa ce alerg 50m, incearca sa faci mult sport, incearca in fiecare zi si ai sa vezi ca iti vei revenihappy

| AndrusKanu a răspuns:

Du-te la un control, am avut şi eu aproape aceleaşi simptome şi acum 2 ani, când am fost internat în spital că am răcit, am făcut şi un EKG şi mi-a descoperit la inimă că am tahicardie joncţională reciprocă. Apoi mi-a recomandat două clinici la Târgu Mureş şi la Timişoara. Am fost la ambele şi în Italia şi peste tot au zis la fel. Apoi mi-au zis că necesită operaţie, dar nu pe cord deschis... Încă nu m-au rezolvat. laughing

Dacă vrei mai multe detalii să-mi zici, acum mi-e lene să mai scriu... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi un suflu sistolic sau o insuficienta mitrala. Eu am asa ceva si am avut aproape toate simptomele descrise de tine. Un consult cardiologic complet te va lamuri.

| Cata1919 a răspuns:

Normal ca ai sanselaughingoricene vrea poate sa mearga la karate fac de 2 ani jumate shotokan(karate traditional)si te obisnuiesti in timp cu eforturile mari.Dar nu-i o problema in sportul acesta, parerea mea e ca poti sa te inscrii de pe-acuma!