| TheFrunza a întrebat:

Am aproape 16 ani si doresc sa pun ceva masa musculara pe mine. Eu sunt destul de slab, am 1, 75m si 57 kg. In afara de faptul ca sunt slab nu am nici pic de putere, nu am muschi la brat, in generala ma dadeau si fetele la skandenberglaughing. Nu am rezistenta, la ora de sport daca alergam prea mult eram lesinat pe urma, flotari nu puteam si nu pot sa fac mai mult de 10-15 si nici pe alea nu stiu daca le fac corecte. Abdomene la norme reuseam sa fac undeva la 30 in 30 de secunde. Cu toate ca nu am o aiura sportiva eu iubesc sportul, nu sunt genul care sa inventeze o scuza doar pentru a scapa de ora de sport, ador ora de sport. Eu vreau sa devin ceva mai rezistent, sa nu obosesc asa repede cand alerg, sa pun ceva muschi pe mine, sa am mai multa forta in maini ca sa nu mai rada toata lumea de mine, sa am ceva patrele, sa imi fac si picioarele mai musculoase ca sa zic asa si cam atat. Vreau sa stiu ce exercitii trebuie sa fac pentru inceput, ce alimentatie sa am, trebuie sa mananc la ore exacte, ce trebuie sa mananc? In legatura cu somnul, trezbuie sa ma trezesc dimineata la o anumita ora, exercitiile sa le fac doar la o anumita ora zilnic, sa le repet, cum? Eu de obicei dorm pana la 12 ziua dar daca e nevoie ma pot trezi dimineata si sa fac exercitii. Iar daca va sugerati sa imi recomandati sala nu se poate, eu lociuesc la sat si nu am mijloace de transport necesare pentru a ajunge la sala etc. Va rog sa raspundeti cu lux de amanunte.

2 răspunsuri:
| anamaria82726 a răspuns:

Pai este un băiat care are un canal de Youtube cu vreo 10000 abonați care se numeste,, fit with andy", el este roman pana acum a avut tot felul de video-uri exact cu cerintele tale de ex: ce si cate calorii trebuie sa mananci ca sa iti cteasca masa musculara, exercitii si pentru slăbit si pentru masa musculara. El este un băiat cu mușchi. A facut si video-uri in care ne e arătat programul lui zilnic de mese, exercitii. tot. Ca sa stii...cu siguranta el explica mai bine decat ti-ar putea explica orice oarecare care nu are habar de pe TPU fiindca el este expert deci chiar iti recomand sa intri la el pe canal fiindcă si eu il urmăresc si este foarte util sper sa ajungi unde iti doresti succes!

Răspuns utilizator avertizat