| CosminBoss22 a întrebat:

Buna TPU, vreau sa incep prin a spune ca cred ca am fimoza, pana acum era ok in afara faptului ca atunci cand penisul este in erectie nu il pot decalota, dar de la un timp nici sa urinez nu prea mai pot, de obicei dureaza pana la 3-5 minute sa pot urina si asta ma incurca foarte mult, am doar 16 ani si nu cred ca e ok sa ma confrunt cu asta dar nici nu stiu cum sa le spun parintilor, daca nu ma cred? Ce credeti ca pot sa fac in situatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Hello! De ce te gândești că nu te vor crede?

Fimoza nu se poate trata fără să mergi la medic.

Fiind minor, singura variantă este să le spui despre asta pentru a te duce la medic. Vorbește cu părintele față de care simți că poți să fii mai deschis și nu sta așa.

E imposibil să nu te creadă.

| AnotherGirl a răspuns:

Nu e deloc ok să te chinui să urinezi. Deloc, deloc.

Poți începe prin a le spune exact asta, că ai dificultăți atunci când urinezi, să le zici exact ce simți, ce te doare sau cum arată zona.

| RafaelBogdancr7 a răspuns:

Bun, sa incepem cu inceputul daca ai penisul cu fimoza la varsta asta nu te mai astepta sa creasca foarte mult pana la 18
Incearca sa le spui subtil ca ai o problema cu penisul si ca nu te mai poti urina te chinui sigur te vor intelege
daca nu arata le penisul sau arata tatalui ca sunteti barbati pana la urma si sa i arati mamei este ceva rusinos
important este daca nu te crede fii direct si sincer.
cu decalotarea la primul act sexual nu vei face nimic cu fimoza daca te duci la doctor UROLOG si intai la doctorul de familie pentru o trimitere desigur se va rezolva problema