| Patricia1paty8201 a întrebat:

Buna TPU vreau sa intreb, la 15 ani se dau somnifere fara reteta, nu pentru mine, daca da, ce somnifere mai tari sunt in care sa dormi toata noaptea, pana dimineata, si se poate folosi si in cafea? Multumesc, dau FUNDA*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Buna,

Uita de somnifere. Mergi cu unul din parinti la acupunctura. Acupunctura e foarte recomandata pentru problemele legate de somn. O sa dormi cum n-ai mai dormit, posibil dupa prima sedinta si te vei trezi odihnita si cu pofta de viata.

Bafta!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se administreaza nici un fel de somnifer fara reteta si ele nu se elibereaza nimanui din farmacie daca nu prezinta reteta. Cu reteta, se elibereaza numai persoanelor majore. De asemenea, este interzisa dizolvarea somniferorl in cafea sau in alt lichid. Ele se inghit intregi, cu putina apa, exact dupa prescriptia medicului.

| MedRex a răspuns:

In practica medicala nu se face uz de somnifere la copii. Intotdeauna se fac schimbari ale stilului de viata si regimului de activitate din timpul zilei, ca si stabilirea unui program strict de somn. Oricum somnifere la 15 ani e cam mult si mai ales pentru ce sa le bagi in cafea?