| dana_8234 a întrebat:

Cum sa scap de o depresie? Ce sa fac, de cateva luni nu mai pot dormi noaptea si ziua sunt foarte trista.Nu mai pot zambi, nu pot face nimic? Ce somnifere pot sa iau fara reteta sa pot dormi noaptea? Va rog ajutati-ma!

8 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Inainte de culcare fa un dus, bea o cana cu lapte sau o cana cu ceai de tei, punete in pat si incearca sa nu te mai gandesti la nimicwinking
Trebuie sa treci peste aceasta depresie.happyFiecare mai trecem prin asa ceva.Ai incredere in tine si depaseste orice obstacol al vietii tale.Degeaba plangi si esti trista.sadNu rezolvi nimic cu asta.
Capul sus Dana si mult curaj!kiss

| elena a răspuns:

In primul rand trebuie sa cauti cauza depresiei... poate daca ne-o comunicai si noua primeai si alte sfaturi in afara de a apela la medicamente...lasa somniferele la o parte, pentru ca din depresie poti ca cazi in alta stare si nu este bine...lipsa prietenilor si a banilor te fac sa fii depresiva, dar asta nu inseamna ca aceasta stare nu poate trece...trebuie sa te gandesti cum iti mergea inainte de starea in care esti acum, sa incerci sa aduci vietii personale mici corecturi, esti tanara, tineretea invinge orice situatie oricat de dificila ar fi... tu nu poti fi "nobody".

| Dara a răspuns:

Dana, mergi la farmacie si cauta Sedatif PC. Este un medicament homeopat si e indicat in asemenea stari. De la farmacie vei primi indicatii despre modul de administrare. Totodata incearca sa nu mai gandesti negativ, sa gasesti macar un motiv de bucurie in jurul tau. Puterea de a trece peste asta o gasesti in tine. Daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva, cauta-ma.

| sabina59 a răspuns:

Prima de a incepe cu medicamente incearca si bea la seara inainte de a te pune in pat, o cana cu lapte cald cald. Este un somnifer foarte bun, nu dauneaza, si este la indemina oricui. Poate ai sa zimbesti citind asta dar la mine a functionat mereu. Si am avut destule la viata mea.

| venerra a răspuns:

Citeste articolul asta cu atentie, poate iti va fi de folos. :)
http://www.topsanatate.ro/......25187.html
Iar ca somnifere, iti pot recomanda exact ce am luat si eu(foarte bune, nu devii dependent) :Mianserin. pa si ai grija de tine;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dana lasa cafeaua. una mica pe zi si atat. fa o plimbare in aer liber inainte de culcare.culcate la 22 seara si la 5-6 sa fii in picioare. iar ziua doar 30 de minute de nani intre 13 -14.succes,si vise frumoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ar trebui sa vezi cauza depresiei si sa o inlaturi. Daca nu ai un motiv serios, ar fi bine sa consulti un medic, psiholog. Si desigur nu uita sa ai zilnic activitati (intelectuale si fizice) care sa te solicite astfel incat sa fii obosita seara la culcare. Dedica-te unui scop caritabil, fa ceva util! Nu te lasa prada depresiei. De fapt nu ai asa ceva, daca esti constienta de asta. Hai mobilizeaza-te si iesi din starea asta. Poti lua si ceea ce ti-a recomandat Dara, daca sunt produse naturiste. Oricum si la farmacie poti primi un ajutor, ele te vor sfatui. Te rog incearca happy Suntem linga tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc orice ar fi nu lua somnifere incerca altfel. ce tip de depresie ai? lavinia