| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena care nu poate dormi noaptea numai cu ajutorul somniferelor, in cantitate mare din punctul meu de vedere! Este adevarat ca aceste somnifere in cantitate mare poate provoca moartea? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Nu e bine sa ia intotdeauna o sa fie dependenta de ele trebuie neaparat sa consulte un medic

| lora_9285 a răspuns:

In primul rand consider ca aceasta prietena a devenit dependenta de acest somnifer.Asa ca, ar fi indicat sa mearga la medic pentru a o ajuta sa elimine treptat doza.
Nu stiu despre ce somnifer este vorba dar daca este unul puternic si abuzeaza de el atunci ea este in pericol.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic dar lipsa de somn poate ucide vezi si pe http://www.preferatele.com/docs/psihologie/4/somn-vis-hipnoza-5.php si pe alte site-uri asemanatoare, ma refer la o lipsa de somn continua.Cat despre somnifere... dau dependenta, pot si ucide...remember Michael Jackson?

| rozalia25 a răspuns:

Moarte, dependenta tot ce vrei. Daca crezi ca e o problema de natura sufleteasca sau i s-au facut vraji indrum-o la mine. Sa-mi scrie un mail cu ce o doare, si facem sa fie bine.

| Brotacelu a răspuns:

Da, luate aiurea
In plus si eu stiu p cineva[bine ca are o boala ciudata, nu legata de somn] care ii da masa, sau ia ea somnifere si de vreo jumate de an, un an a inceput sa se inegreasca la ochii[din cauza asta am inteles]

Chiar atat de nasoala e situatia prietenei tale?

Consider ca ar fi bine sa consulte totusi un medic! e cel mai bine asa

| addflo a răspuns:

Daca nu moartea, poate cauza cu siguranta reactii adverse. In schimb nu se poate muri din lipsa de somn. Deci mai degraba face ceva constructiv cu timpul in care nu doarme.
Un medic ar trebui sa-i rezolve problema si fara medicatie excesiva.

| Psihoterapeutul a răspuns:

Incearca sa o indrumi si spre terapiile alternative cum ar fi reflexoterapia, bowtech, tsubo sau hipnoterapie. O sa fie uimita cum va reusi sa renunte la acele medicamente care nu fac altceva decat sa-i atace organismul. Te pot indruma si catre un terapeut daca vrei.

| Jonsdottir a răspuns:

Pot provoca moartea daca sunt consumate foarte mult timp (10-15 ani-zi de zi).