| asperger3 a întrebat:

Help. De o luna nu pot dormi. Gen ma culc pe la 10 seara ma trezesc pe la 2 noaptea si apoi ma culc pe la 5-6 dimineata sau ma ia somnul dupa 2 noaptea.
NU consum in general cola/cafea.
Deci ce as putea face?
Fara somnifere ca alea ar putea sa imi dea dependenta.
Multumesc sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Betty12345678 a răspuns:

Poate fi o stare psihica. Poate ai ceva ce te framanta.A-i putea totusi sa mergi la medic sa-ti prescrie ceva pentru problema ta.

| Goddess23 a răspuns:

Buna. Incearca sa renunti la telefon tv sau alta aparatura care sa te tina ocupat cat esti in pat. Daca te pui la 10 sa dormi atunci incearca sa creezi o atmosfera linistita in camera pentru un somn mai adanc..in timpul noptii cand te trezesti sa nu te uiti la telefon sau altceva sa-ti distraga atentia pentru ca nu vei putea adormi. Te poate ajuta si un pahar de lapte fierbinte.

| Adriana294 a răspuns:

Bea inainte cu o jumatate de ora o cana de ceai de tei sau mutelel dar daca te trezesti pe noapte nu aprinte TV sau sa sati pe telefon ca atunci dupa o sa adormi foarte greau

| Zeng_Bogdan_1994 a răspuns:

Ai grija ca astea de obicei is semne de depresie. Am trecut prin asa ceva, dar la mine a fost mult mai grav...Trebuie sa iti consumi energia, stai mult la aer, expune-te la soare, iesi la plimbare sau da-te cu bicicleta, orice doar sa iti consumi energia in aer liber. Incearca sa nu mananci inainte de culcare nimic, evita sa stai cu ochii in telefon sau laptop sa tv inainte de a te aseza in pat. Bea o cana cu ceai de musetel cu o jumatate de ora inainte de somn.