| Faranume242424 a întrebat:

Ce somnifere pot cumpara fără rețeta care să nu dăuneze (să nu fie foarte tari ) să fie pulbere sau o pastila care se poate face pulbere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Antidepresivele,pe termen lung,nu au efect fara precursorii neurotransmitatorilor selectivi ai medicatiei. Sedative minore sunt cele naturale. Toate cele din farmacie,de sinteza, au un efect puternic ce se simte inca de la primul dozaj, deci poate provoca adictie. Un somnifer eficient si natural este melatonina. Poti suplimenta acest hormon in organism cu pastile de la plafar. Se foloseste mai nou pentru persoanele bolnave de epilepsie, care au de obicei probleme serioase cu somnul (inducerea si mentinerea sa). Amelioreaza durerea de cap si nu produce stari de oboseala sau nevroza dupa folosire. Poate interactiona cu medicatia psihotropa sau antihipertensiva. Mai poti incerca somnifere din plante, sa bei ceaiuri sau sa faci infuzii. Somn usor!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Somnifere naturiste ca altceva oricum nu-ti da fara reteta de la farmacie.

| Lostlyric a răspuns:

Ai putea sa incerci o varianta homeopata. Cum e mult-comercializatul SedatifPC. Ingrediente pe baza de plante 100%. Insa, fiind un tratament homeopat, e nevoie de un timp folosit in mod constant pentru a-i observa efectul. Insa e varianta naturala. Se poate face pulbere destul de usor, avand consistenta apropiata de cea a algocalminului, iar marimea pilulei e mai mica.
O alta varianta ar fi (pentru ca eu am avut multe episoade de insomnii): un stil de viata mai relaxant. Pe cat de relaxant il poti tu creea. Si stilul de viata vine in forma lichida, moale tongue.

| Laura a răspuns (pentru Lostlyric):

"Insa, fiind un tratament homeopat, e nevoie de un timp folosit in mod constant pentru a-i observa efectul."
Fraza asta intră în topul celor mai mari inepţii citite pe acest site. Şi mai şi câştigă detaşat.

| Lostlyric a răspuns (pentru Laura):

Iarta-ma...nu stiu exact ce am castigat. Ma grabeam si probabil ma exprimasem in graba. Probabil la exprimare te referi. Credinta in tratamente hoemopate revine fiecaruia in parte. Si totusi, Laura: fii specifica te rog. Daca judeci, as vrea sa inteleg exact ce judeci.

| Laura a răspuns (pentru Lostlyric):

Dacă bei apă şi speri, strângând din dinţi, că se transformă în bere, n-o să se transforme. Oricât de multă apă bei.

| Lostlyric a răspuns (pentru Laura):

Nu spun ca nu traiesc dupa acest principiu. Insa stoicismul e considerat doar una dintre optiunile de a trai, nu neaparat si cea "corecta".
Mai exista un lucru interesant in afirmatia ta, poti sa crezi ca esti beat numai daca bei apa si ti se spune ca e de vin. Poti sa ai si simptome de betie chiar. Ah... poti sa treci si prin mahmureala. Conteaza cat de sugestibil iti este subconstientul.
Si, pana la urma, sa fim seriosi: daca cauti pe site un raspuns la probleme legate de sanatate, e clar ca problema ta nu e indeajuns de serioasa.

| alinadianaaa a răspuns:

Nu poti sa iei somnifere asa dupa capul tai, cel mai indicat este sa mergi la medicul de familie sa iti dea un tratament corespunzator.