| anonim_4396 a întrebat:

Bună,TPU! Vreau să răspundă numai cei cunoscători! Azi am fost la un control la ochi pentru. că am probleme și merg periodic, dar de această dată doctorul mi-a spus că s-a uitat in fundul ochiului și a observat un vas de sânge dilatat pe care nu l.a mai observat pana acum, și mi-a spus să fac o glicemie și niște analize mai amănunțite.
Întrebarea mea este d să fac o glicemie? Pt. că stiam că glicemia se face doar la diabet.Este posibil să am diabet, am doar 13 ani, vă rog să îmi răspundeți sunt foarte speriată

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Posibil, diabetul se poate instala la orice varstă, daca doctorul a zis sa faci o glicemie inseamna ca el vrea sa vada rezultatul glicemiei sa puna un diagnostic corect, vasul de sange sa dilatat din cauza tensiunii intraoculare crescută, si aceasta tensiune poate creste cand ai diabet, ti a dat picaturi de pus in ochi sa scada tensiunea? Daca inca nu ti a dat o sa i ti de după ce faci glicemia, dar mergi repede si fa ti analiza glicemia sa poti intra pe tratament.Luni la prima oră te poti duce si o face pe loc medicul diabetolog, sau ceri trimitere de la medicul de familie catre medicul diabetolog, si acolo in 2 secunde ti a facut glicemia asistenta si i ti si dă rezultatul pe loc.

| Victoria18 a răspuns:

E posibil sa ai diabet. Diabetul din nefericire se face la orice varsta. Zic din nefericire pentru ca e revoltator sa vezi diabet pana si la copilasi de 6 anisori. Mai revoltator e ca unii il au si din fașă. Efectele diabetului se arata si in zona oculara prin cresterea tensiunii oculare(prin acel vas de sange dilatat). Acel vas de sange inseamna tensiune oculara. Multa bafta!