| Pissicuta a întrebat:

Vreau sa slabesc nu conteaza ce dieta sunt dispusa sa slabesc si 2-3 kile pe luna poate sa fie ce mai grea dieta numai sa aiba ore fixe si o sa fac si sport numai sa am rezultate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Eu am sa iti dau cateva idei de mancare, orele le stabilesti tu in functie de program, cu conditia sa ai 4 ore intre mese si ultima masa sa fie la 19-20, in functie de programul tau.

Mic-dejun:
-iaurt natural cu 2 felii de paine neagra /integrala prajita + un fruct la alegere (mar, portocala, pomelo, para, o banana mica)
- 2 oua fierte tari cu o felie de paine neagra/integrala prajita + o leguma (rosie, castravete.ardei gras, etc)
-lapte degresat cu fulgi de ovaz si fructe de padure (se gasesc congelate la supermarket, foarte ieftine)

Pranz:
-piept de pui fiert/fript cu o salata de legume crude (foarte putina sare si o lingurita de ulei, de preferat de masline)
-legume mexicane (la punga) pe care le pregatesti cu o lingurita de unt
-o conserva de ton in suc propriu cu zeama de lamaie + o felie de paine prajita

Cina:
-peste fript
-salata de varza cu lamaie
-ciuperci umplute cu branza dulce degresata
-un pahar de suc de legume+fructe (morcovi, mere)

Ca si gustare/desert poti sa mananci un fruct (in prima jumatate a zilei), 3-4 cubulete de ciocolata neagra (minim 55% cacao), un pumn de nuci/arahide/alune (neprajite si nesarate), 2-3 lingurite de miere.

Nu uita sa bei minim 1, 5l de apa pe zi si daca poti, seara inainte de culcare bea o cana de ceai verde, neindulcit, eventual cu zeama de lamaie daca nu-l poti bea simplu, acesta ajuta la digestie si curata toxinele.
Ca si condimente poti sa folosesti verdeturi uscate (patrunjel, marar, etc), piper alb/negru, boia dulce/iute, insa ai mare grija la sare/delikat si ulei.

Cu acest stil am slabit eu, e un "mini-regim" creat de mine, sper sa te ajute.

Succes!

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Apeleaza la un medic nutritionist. http://www.i-medic.ro/articole/slabeste-sanatos

| krysstal a răspuns:

3 kg pe luna ti se pare mult? eu am slabit in 5 luni 32 kg, si nu cu dieta extrema, am avut 130 kg, acum am 95, mic dejun copios, fructe, la amiaza o masa normala, seara doar fructe, fara suc, zahar, si prajeli. Si sa nu uiti de sport, eu lucram 10 ore pe zi in ferma iar in fircare seara alergam 3-4 km sau 15 km cu bibicleta. Deci la munca tati, nu dieta, munca si sport si mananci cat vrei si ce vrei fara probleme.

| Pissicuta explică (pentru krysstal):

Nu mi se pare mult dar sunt dispusa sa fac orice si simt eu ca am rabdarea necesara sa le dau jos si intr-un an daca e necesar...iti dai seama ca si eu vreau sa slabesc in 3 luni si nu in 12 nu e logic?

| RAY a răspuns:

Shaun T - Insanity workoutsi sanatos ce diete nu bagi otrava in tine addica zahar,prajeli de astea,manca doar cei sanatos legume multe,fructe, carne de peste, pui, oua fierte, manca miere daca ti pofta de dulce nu ai nevoie de diete totul e sa manci cu limita si sa faci sport o ora intensa de sport in program sunt de toate

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.