| Rodica a întrebat:

Vreau sa slabesc, sa dau jos niste grasime de la burta. Stiu ca nu voi slabi doar acolo, insa sper ca imi voi remodela si abdomenul. Problema mea este ca nu pot face exercitii cu greutati mari si nici sa ma folosesc de greutata corpului, avand o problema la un picior, o deformatie din nastere. Ce exercitii as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci cardio, eu recomand mersul pe jos, incepi cu 1 km apoi 2 apoi 3 km si tot asa, pana ajungi sa mergi pe jos minim o ora pe zi, sportul conteaza foarte mult in slabit, persoanele care au facut sport si dieta ti-au pastrat greutatea

1, restrictie de alimente =dulciuri,bauturi carbo,alcool,mezeluri,fast food,pizza,patiserie,nu consumi nimic procesat doar ce e natural
proteine = carne de pui,peste,porc,vita,organe
carbo =legume,fructe
grasimi =avocado,seminte,alune,nuci, migdale
multa apa plata, fara sucuri nici cele de fructe, fructele se mananca nu se bea, somnul da pofta mare de foamete si lipsa de auto control
2, vezi de rata ta metabolica =https://www.calculator.net/calorie-calculator.html?
consumi cate calori scrie acolo in repaus, de exemplu consumi 1500 de calori, atat ai nevoie, slabirea sa rezulte din sport, daca va rezulta din mancat putin te vei ingrasa apoi rapid, nu fa prostia sa consumi mai putin decat ai nevoie ca e degeaba
3, iti numeri caloriile =1500 de calori
4, mers pe jos minim o ora
5, cantarire zilnica dimineata

Atentie dupa dieta te vei ingrasa daca nu pastrezi dieta si efortul facut, o sa ai parte si de platou va trebui sa faci mai mult sport, dar pentru pers supraponderale, obeze recomand doar mersul pe jos apoi alergarea

| Donsavas a răspuns:

În mare parte, joacă un rol important alimentația, Nu sportul, în slabire. Informeaza te mai mult!

| ancaval a răspuns:

Multe fructe, iaurturi, multă apă, o lămâie stoarsă în apă caldă pe stomacul gol, dimineața. Renunță la pâine. Nu mai mânca după ora 6.

| ancaval a răspuns (pentru ancaval):

Fără dulciuri, alcool. Ouăle fierte sunt proteine și țin sață.

Sau mergi la medic, faci analize pentru hormonul de stres, care se pune pe burtă și nu te lasă să slăbești. Asta în caz că nu vezi rezultate la ce am zis mai sus.