| danasivali a întrebat:

Vreau sa va intreb daca este normal sa ai o secretie alba. Ce este? La toate fetele le vin pana apare menstruatia? O sa am aceasta secretie si dupa ce imi vine menstruatia? Este normal? Ajutati-ma fiindca imi fac griji

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este cu siguranta prima menstruatie. De obicei prima menstruatie este mai ciudata, asa ca nu ai motive de ingrijorare. rareori prima menstruatie este insotita de dureri, deci nu ai motive sa te miri. E adevarat, e posibil sa nu vina regulat la inceput, deci luna viitoare nu stii daca va veni sau nu. Asta nu este deloc un motiv sa nu ii spui mamei tale, mai ales ca trebuie sa te invete cateva lucruri si sa schimbati cateva lucruri (trebuie sa iti cumpere absorbante, sa te invete sa schimbi absorbantul des, la intervale de 4-6 ore, sa te speli la fiecare schimbare a lui, etc).
Nu ai nici un motiv sa iti fie frica. Prima menstruatie poate aparea oricand, pana la 16 ani si este de preferat sa apara dupa 14 ani. Asadar, nu e nimic anormal.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La pubertate, fetele incep sa aiba secretie vaginala. Aceasta este o secretie transparenta, gelatinoasa, fara miros. In caz ca nu respecti masuri corecte de igiena, ea se colonizeaza cu microbi si devine galbuie sau cenusie, cu miros neplacut. De obicei, in urmatorii doi ani de la aparitia acestei secretii, apare si prima menstruatie (la unele fete in cateva luni, la altele in doi ani). Secretia vaginala se pastreaza pana la menopauza.

| danasivali explică (pentru Brigaela):

Joi, m-am trezit si am observat o pata de sange. Nu am avut nici un tip de dureri. Am vazut ca a fost pana sambata seara, numai ca joi si vineri a fost un sange mai deschis si sambata mai inchis. Este posibil sa-mi fi venit menstruatia sau ce ar putea fi. Nu i-am spus mamei fiindca am citit pe un site ca e posibil ca luna viitoare sa nu mai fie.Imi este frica deoarece deja am 14 ani si 4 luni si nu am menstruatie. Ma poti ajuta cu un sfat?

| Brigaela a răspuns (pentru danasivali):

Este cu siguranta prima menstruatie. De obicei prima menstruatie este mai ciudata, asa ca nu ai motive de ingrijorare. rareori prima menstruatie este insotita de dureri, deci nu ai motive sa te miri. E adevarat, e posibil sa nu vina regulat la inceput, deci luna viitoare nu stii daca va veni sau nu. Asta nu este deloc un motiv sa nu ii spui mamei tale, mai ales ca trebuie sa te invete cateva lucruri si sa schimbati cateva lucruri (trebuie sa iti cumpere absorbante, sa te invete sa schimbi absorbantul des, la intervale de 4-6 ore, sa te speli la fiecare schimbare a lui, etc).
Nu ai nici un motiv sa iti fie frica. Prima menstruatie poate aparea oricand, pana la 16 ani si este de preferat sa apara dupa 14 ani. Asadar, nu e nimic anormal.

| giony54 a răspuns:

Este o candidoza si nu o au toate fetele ci numai cele care stau prost cu igiena si nu are legatura cu menstruatia.