| anonim_4396 a întrebat:

Ar trebui sa-mi fac griji in privinta unei candidoze daca am mancarimi vaginale usoare alaturi de o secretie alba? sau este normal acest lucru avand in vedere ca menstruatia se apropie? nu doresc sa merg la doctor, daca nu este nevoie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Un tratament de 3 zile cu ovule intravaginale cu miconazol ar fi indicat. Daca simptomatologia persista consulta un medic ginecolog.
http://www.i-medic.ro/boli/candidoza-vaginala

| Adina77 a răspuns:

Nu este normal.
Chiar daca menstruatia se apropie, nu are treaba cu mancarimile si cu scurgerea alba.
Daca nu mergi la doctor, iti trebuie 10 zile de tratament, as spune Lomexin ovule, cate una pe zi, seara inainte de culcare, insa dimineata ti le scoti cu dusul.Intravaginal.
In prealabil, as spune ca daca ai partener sexual, trebuie sa inghita si el ceva, pe gura, evident.
Diflucan... farmacista o sa-ti spuna dozajul.
Succes!