| MatinDHiver a întrebat:

Buna! Trebuie sa slabesc urgent 5 kg, in aproximativ doua saptamani, dar simt ca nu pot tine singura o dieta. Degeaba ma trezesc dimineata si ii spun,,de azi o sa mananc mai putin", caci voi manca normal, ca in fiecare zi, uitand de acel,, mai putin". In plus, mama imi tot spune ca sunt grasa si sa pun mana sa slabesc(am 17 ani, 1.63-64 si 55.5 kg) si ma deranjeaza sa aud asta de la ea. Stiu, ar trebui sa mai slabesc putin, dar chiar simt ca NU POT, mai ales ca mama nu tine cont si de mine, sa gateasca mai sanatos, ci din contra, imi da sa mananc tot lucruri nesanatoase, care ingrasa. Daca aduc vorba sa cumpere si ea fructe, legume, nici sa nu auda de asa ceva, caci refuza categoric, spunandu-mi ca de ce sa dea banii pe asa ceva, cand pot sa mananc ce avem. Tin sa mentionez ca pana acum 8-9 luni a avut probleme cu alimentatia, probleme ce au durat 2-3 ani, dintre care 2 ani au insemnat crize de bulimie, timp in care nimeni nu a stiut ca de fapt, tot ce mancam, varsam. In felul asta, slabisem putin, aveam in jur de 50 kg, dar aparusera si inevitabilele consecinte, care ma distrugeau atat pe plan fizic, cat si psihic.
Daca e cineva care doreste sa-mi dea un sfat, il primesc cu mare drag. Mi-as dori si sa vorbesc cu fete care au avut sau au probleme similare, care vor sa slabeasca putin si au nevoie de suport, ca si mine. Ma gasiti la adresa de e-mail: dimineata_de_februarie@yahoo.com sau pe mess: dimineata_de_februarie.
O zi frumoasa tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa apelezi la un medic nutritionist. Te va ajuta sa slabesti, dar si sa te mentii si sa inveti sa mananci sanatos: http://www.i-medic.ro/clinica/clinica-de-nutritie-kilostop

| Cosmin86 a răspuns:

Fructele nu sunt asa bune pentru slabit, au zahar.

http://www.getfit.ro/......abire.html

Din lista aia de alimente, ce aveti prin casa?

| AlexOrian a răspuns:

Bună dimineața.
Poţi slăbi în timp record dacă respecţi cu sfinţenie următoarele reguli :
Elimini băuturile carbogazoase din alimentaţie.
Faci gimnastică în fiecare dimineaţă şi seară. Minimum 20 de abdomene şi 20 de genoflexiuni + jogging dacă-ți permite timpul.
Pui accent pe consumarea fructelor și eviți dulciurile.
Nu mai mănânci absolut nimic după orele 18 :00, decât în cazuri excepționale, și atunci îți potolești foamea cu un fruct (portocală, măr).
Fiecare mic dejun trebuie să conțină cereale integrale combinate cu lapte degresat (în cazul în care mănânci puțin mai consistent, bei ceai verde/cătină).
Bei minimum 2 l de lichide/zi(de preferat apă plată/limonadă/).
Mănânci mai multe legume și mai puține alimente grase precum prăjelile, mezelurile, etc., etc.
Dacă nu încalci nici măcar una dintre aceste reguli, vei avea rezultate impresionante, vizibile într-un timp scurt!
Baftă!

| alinadumi a răspuns:

Poti sa incerci niste suplimente alimentare care sa intensifice arderile. Uite spre exemplu eu am folosit acaiberry900 si am reusit sa scap de ceva kilograme. Intra pe http://acaiberry900.ro si citeste despre ei. Eu am slabit, dar asta nu garanteaza ca va functiona la toata lumea, deoarece depinde de metabolism. Dar merita sa incerci!
O zi faina!

| MatinDHiver explică:

Tin sa mai adaug ceva: M-am gandit chiar ca daca as incepe iar sa vars ceea ce mananc, as putea slabi. Am alungat insa de fiecare data acest gand, stiind ca nu e bine, dar tot imi da tarcoale. Nu as vrea sa se ajunga iar la asta...

| 3m3i3a a răspuns (pentru MatinDHiver):

BUNA!
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare dar eu am 14 ani si 57 de kg si pana acum am tinut un car de diete dar nuci una nu a functionat cu toate ca am avut tot sprijinul mamei.
Si eu am apelat la sprijinul TPU si am primit multe sfaturi si cred ca o sa ma ajute.
Parerea mea este ca nu esti grasa eu am colege mult mai plinute chiar si decat mine. Daca vrei sa slabesti bea 2, 5 l de apa/zi, sari coarda, alearga sau fa alte activitati si in felul acesta o sa uiti de mancare o si era sa uit sa nu mananci dupa ora 18:00. Daca faci ce tiam spus nu ai cum sa nu scapi de 3-5 kg. Stiu ca nu va fi usor dar sper ca ti-am fost de ajutor.
MULT SUCCES PA