| Bloock a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare si anume de ce nu slabesc daca mananc putin? Mananc sub 1500kcal(mancare gatita de mama) am 17 ani 1.73m si 90kg. Si nu slabesc desi mananc putin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Calculezi caloriile astea de cate ori mananci?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Ia in calcul mostenirea genetica, daca semeni cu vreun unchi sau bunic care este sau a fost gras toata viața asa vei fi si tu indiferent cît maninci se pune pe tine te îngrași si daca ai minca doar varza si salată crudă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar de cat timp incerci sa observi schimbarea? Doar cu alimentatia... nu slabesti asa repede.

| Frank51 a răspuns:

Pentru ca metabolismul tau deja consuma putin, sub 1500kcal. Ca sa cresti rata metabolica trebuie ori sa cresti efortul fizic depus, ori sa pui masa musculara.

| Sn4k3 a răspuns:

Poate nu ti le calculezi ca lumea sau te astepti sa slabesti prea rapid.

| cristimihailov a răspuns:

Scoala de gandire calorica spune ca daca te infometezi (iar sub 1500 ar trebui sa fii acolo) atunci intri in modul de supravietuire, si nu slabesti.

Apoi nu stim cum gateste mama ta si ce anume.

Ia o aplicatie pe mobil, ex myfitnesspal si incearca sa urmezi instructiunile de acolo daca tii neaparat.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu va merge niciodata asa, deja mananci foarte putine calorii pentru varsta ta.
Lasa-ma sa iti prezint un video.

https://www.youtube.com/watch?v=a_jltBX5jvQ&t=343s&ab_channel=AngelFitness

Asculta-l cu atentie. Si trebuie sa te previn, slabitul nu este o joaca si nu se face fara sport. Daca vei micsora kilocaloriile foarte mult, corpul va intra intr-o stare de avarie si va spune ''ok, nu mai primesc kilocalorii asa ca trebuie sa tin din astea cat mai mult'' iti vei deregla metabolismul, si stii ce se va intampla?
Vei ajunge sa mananci 1000kcal pe zi si sa te ingrasi in loc sa slabesti.
Mananca normal, evita dor sucurile si dulciurile, in rest mananca normal, si fa sport, alearga 10-15-20 min pe zi, incepe usor cu 5 minute, apoi cu 10, desigur cu sprint, adica alergi 30 sec, apoi mergi lejer, apoi din noi alergare 30 sec.
Este un intreg plan in spatele slabitului, nu se face ''dupa ureche''. Dupa slabire, corpul este oarecum sub un soc, multa lume uita ca dupa perioada de slabire exista o perioada de revenire, aici totul este mult mai greu.
Urmareste te rog acest video. Iti doresc mult sanatate, Domnul Iisus sa te ajute in acest ideal al tau. Dar nu uita, ia-o usor, si foarte lent, se slabeste in timp, nu in cateva saptamani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin mancarea gatita e mai greu de numarat caloriile, Dar pe langa asta trebuie sa faci si miscare, Exemplu sa umblii 2-3 ore zilnic, sau sa alergi
2000 de calorii este recomandat pentru o persoana medie, care face ceva activitate fizica zilnic. Exemplu: nici eu nu trec de 2000 de calorii pe zi, da in primavara cand a fost pandemia si nu am avut activitate fizica in nici 2 luni am pus 5 kg pe mine. Ulterior ce am inceput sa lucru am dat jos alea 5 kg.
La inaltimea/greutatea ta e usor sa dai jos macar 10 kg.

| Andrei007007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ce este, eu am slabit de la 120 kg, si aveam 22 de ani cand am facut asta la o inaltime de 1, 78. Asa este, e greu de numarat caloriile din mancarea gatita, dar in principal trebuie evitata, pentru ca stim cum sunt mamele, pun prea mult ulei in mancare sau mai pun nu stiu ce pentru a da gust, eu in principal evit mancarea gatita cand vreau sa slabesc.

| Andrei007007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cand eram in carantina, mergeam seara la alergat pe strada, faceam asta timp de 10-15 min, dupa care cand veneam ma uitam la un videoclip pe Youtube cum faceau unii cardio si faceam si eu cu ei, e simplu cand ai vointa!

| AlexElektro1987 a răspuns:

Salut, e posibil ca tu mancand mancare gatita de mama ta sa nu aduci un aport de doar 1500kcal pe zi, e posibil sa treci de 2000 ( pentru ca si daca cauti pe internet valorile mancarii gatite nu ai cum sa stii exact numarul de kcalorii din mancarea pe care ai mancat-o tu, pentru ca poate sa zicem mancarea pe care o mananci tu, fata de ce vezi pe internet e foarte posibil sa aiba mai multe grasimi, ulei, paste fainoase, adica mult mai multe calorii si trebuie sa iti cantaresti mancarea aia gatita si sa stii exact ce ai pus in ea si ince cantitate daca vrei sa faci o estimare foarte apropiata de adevar ), nu doar sa fii ceva de genul "Castronul asta de ciorba pe care mi l-am pus are cam 400gr, deci cred ca are vreo 400kcal" ).

Iti recomand sa mananci ceva la care esti destul de sigur de calorii si sa faci si niste efort fizic, macar de 3 ori pe saptamana.

| Catalin77945 a răspuns:

Nu ai deficit caloric, poti adauga sport si alte chestii ca sa te ajute sa stimulezi mai bine metabolismul

| PsyhoChild a răspuns:

Apucate de un sport. Orice fel de sport care necesita efort fizic. Poti merge cu prietenii in oras si sa inchiriati o masa de pingpong sau un teren de tenis.
Alea 1500 de calorii trebuie sa fie lipsite de zaharuri si carbohidrati. Renunta la paine si bea multa apa pe zi. Sfatul meu este ca la micul dejun sa consumi ceva ce-ti umple stomacul. In locul cerealelor cu cacao sau cartofi/oua, cumpara o punga de musli(e o combinatie de fructe deshidratate si fulgi de ovaz). Bea multa apa pe zi.
Am vazut un post pe Instagram acum cateva zile foarte interesant. Cand slabesti, acele celule de grasime absorb prima data apa si dupa un timp se micsoreaza. Deci rezultatele apar dupa ceva timp

| Andrei007007 a răspuns:

Uite, iti dau un sfat, vine de la cineva care a slabit 50 kg intr-un an. Daca vrei sa slabesti, nu o poti face in cateva zile sau saptamani ci in cateva luni, asta daca faci si minim o ora de exercitii fizice seara, dimineata sau cand ai tu timp in ziua respectiva. Eu unul, lucram si aveam timp doar seara de la 20:00 la 21:00 sa merg la sala, iar la sala mergeam doar pe bicicleta in timpul asta fara oprire, in prima luna aveam nivelul 2 la bicicleta, iar in timp am avansat pana la nivelul 6, mai mult nu, pentru ca insemna sa pun masa musculara ceea ce nu puteam in momentul respectiv pentru ca nu aveam nici alimentatia corespunzatoare. Daca nu ai bani sa mergi la sala, poti alerga prin parc etc. dar vine iarna, asa ca. Alimentatia trebuie sa fie compusa doar din alimente sanatoase, in niciun caz dulciuri, sucuri s-a.m.d. asta daca vrei cu adevarat sa slabesti. Iti garantez eu, daca faci exercitii fizice (aerobic), mananci doar salata, piept de pui, carne de vita, peste etc. (alimente ce contin foarte multe proteine sau grasimi sanatoase gen pestele) vei slabi in cateva luni, dar sa nu te astepti sa slabesti in cateva zile sau saptamani ca nu va functiona! O sa vezi in timp! Salut!

| Andrei007007 a răspuns (pentru Andrei007007):

Inca ceva, am uitat sa-ti spun, la cum te-ai drescris tu, minimul de calorii pe care trebuie sa le consumi zilnic sunt undeva la 2650 de calorii pentru a slabi si 3150 de calorii pentru a te mentine, iar pentru a pune masa musculara, 3700 de calorii! Bafta!

| Andrei007007 a răspuns (pentru Andrei007007):

Asta cu conditia de a face sport intre 3 si 5 zile pe saptamana a cate 1-2 ore.

| MariusMtv a răspuns:

Salut, incearca sa elimini dulciurile si sucurile.
Daca poti fa si putina miscare, flotari, genoflexiuni, abdomene etc.
Sau daca ti-e mai usor poti iesi jumatate de ora pe zi la alergat.
Spor!