| NuDauNiciunNume a întrebat:

Am aproape 30 de minute de cand ma inteapa inima. Simt ca daca respir adanc ma inteapa si mai tare. Tin sa mentionez ca am 20 de ani, nu fumez, nu beau si nu sunt obeza. Fac control la inima cel putin o data pe an si nu iese ca as avea ceva. In fine, acum as vrea sa imi treaca acum. Ce pot face sa imi treaca repede? Am baut deja apa si apa cu zahar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ar putea fi o problema la inima serioasa, despre ce analize vorbim cand zici ca le faci anual? cred ca ai facut ceva superficial, vorbim de ecograf la inima (nu stiu daca fix asa se numeste)? un consult medical de specialitate cu acest ecograf care vede exact in ce stare este inima costa 300-500 de lei, daca ai facut controale de genul acesta si nu a iesit nimic inseamna ca nu e nimic grav.
Din pacate nu suntem medici sa iti putem spune exact ce poti sa faci in cazuri de acestea, dar daca ai in casa Apirina cardio ia imediat una, sa vezi daca iti trece, daca nu ai aspirina cardio de asta de 75-100 de mg si ai aspirina de 500 mg, ia o jumatate de aspirina, stiu ca la bolnavii de inima aceasta aspirina preintampina infarctul deci teoretic este buna si sa calmeze ceea ce ai tu.
Poate nu ai nimic la inima, si aceste intepaturi cine stie ce cauza au gen sunt atacuri de panica sau cine stie.

| NuDauNiciunNume explică (pentru Simpatic):

Da, ecografie am facut si EKG, dar au iesit in regula. Nu cred ca aveam ce atac de panica sa fac, tocmai iesisem de la dus si imediat dupa m-a luat. Nu am niciun fel de aspirina...

| DiannaDi a răspuns:

Consulta un cardiolog

| sierra1 a răspuns:

"30 de minute de cand ma inteapa inima. Simt ca daca respir adanc ma inteapa si mai tare"

sună la 112 cât încă mai ești constient!

| Freya1 a răspuns:

Într-adevăr daca vezi ca nu te lasa e indicat sa te duci la urgență.
Poate sa fie doar un nerv si o dată ce te relaxezi, iti ti putin respiratia si stai într-o poziție comodă o sa iti treaca.Dar daca durerea e intensă, Nu trece nici asa nu astepta sa apara si dureri de umeri si maxilar ca atunci deja e grav.De orce eventualitate anunt pe cineva, sau spune-le persoanelor din casa ce te doare.

| Legion7X a răspuns:

S-ar putea să fie de la duș mă gândesc, cum ai făcut dușul apă caldă combinată cu apă rece? Sau Ai băut ceva acidulat? Și eu mai pățesc asta când beau apă minerală sau suc cum ar fi cola, adria cu acid, dar nu mă ține 30 de minute ci câteva secunde. Nu mai beau de câteva luni prostii din astea. Sfatul meu este să suni la ambulanță dacă nu te lasă. Și nu lua aspirină, doar că asa zice utilizator Simpatik, nu ști ce efecte are.

| NuDauNiciunNume explică (pentru Legion7X):

Apa fierbinte. Nu am baut acidulat, doar apa, insa beau foarte putina apa.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Posibil sa fie un junghi la inima. Si inca ceva: degeaba ai lua pastile. E de ordin psihic problema.

| giorgio26 a răspuns:

Eu las toate problemele de o parte si imi fac un pahar cu apa stau relaxat in pat si trece rapid