| Tudor2k2 a întrebat:

Buna ziua
Săptămâna aceasta am luat tratament cu antibiotic pentru o infecție in gât, când mi-am făcut primele analizele aveam leucocitele 16, ieri le-am repetat după 5 zile de antibiotic și mi-au ieșit 8 iar dr mi-a spus ca pot întrerupe tratamentul dacă nu ma mai doare in gât și asta am făcut
Luni trebuie sa repet analiza intr-un spital al MAI, e posibil ca leucocitele sa-mi crească la loc dacă nu mai iau antibiotic?(ieri l-am intrerupt)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Buna, nu te mai grabii cu analizele, leucocitele o sa i ti iasa mari din cauza infectiei, degeaba nu i ei antibioticul daca ai infectia in corp in gît, asteapta sa te vindeci complet, fa ti analizele peste 2 saptamini, de obicei o raceala dureaza intre 7 si 14 zile ne tratata, cu tratament te refaci mai repede dar tot va dura o saptamana 10 zile, asa ca tu NU intrerupe antibioticul ca infectia nu ti a trecut, si degeaba faci analize peste analize, opreste te, asteapta sa te faci bine, ce te tot grabesti asa cu analizele astea?

| Tudor2k2 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt pentru admitere și atunci sunt programat sa le refac

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Tudor2k2):

Eu cred, dar infectia din corp nu i ti trece cum vrei tu, cel mai bine ar fi sa te reprogramezi la admitere daca poti, deoarece tu stresezi organismul cu atitea analize care le tor repeti ca sa iasa exact la fel, nu poti programa corpul tau a faca ce vrei tu, ca asa am fi facut toti daca sa r fi putut. Tu stii cum este mai bine sa faci si daca poti sau nu sa te reprogramezi pentru admitere sau macar sa te lase ei sa le duci analizele cand numai esti racit cand dispare infectia aceea din corp.

| RxTx a răspuns:

Tantum verde și trece durerea de gat

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Depinde. Leucocitele mărite sunt cele care ne indica infecția. Dacă infecția a trecut atunci vor avea un nivel normal sau doar putin crescut. Dacă au nivel mărit, atunci probabil ca te vei reîntoarce din nou la antibiotic pentru ca nu a trecut infecția în totalitate.

| Tudor2k2 explică (pentru Nirvanaaa):

Pai vineri am fost sa le repet și au ieșit normal

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Tudor2k2):

Atunci cel mai probabil și acum când le vei repeta leucocitele se vor menține la valoarea normala.

| Tudor2k2 explică (pentru Nirvanaaa):

Asta ma interesa, Multumesc frumos pentru lămurire!