| Maricikik a întrebat:

Salut tuturor!
Am asa o întrebare.
Am 13 ani si încă nu am avut niciodată varicela (varsat de vânt).
Este ceva rău în asta?
Unii spun ca trebuie sa ai varicela când ești mic, ca dacă vei avea când ești mare va fi mai dureros și mai rău.
Deci aștept părerile voastre!
Mulțumesc pentru răspuns și timpul acordat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai daca faci varicela dupa 12 anisori poti face forme mai grave sau cu complicatii.
Tu daca esti generatia nouawinking e posibil sa ai vaccinul, intreab-o pe mami tau si daca nici ea nu stie sigur ai la medicul de familie in fisa ce vaccinuri ai facut cat erai mititel.

| bbnnmm a răspuns:

Eu am făcut la 18 ani, nu am avut foarte multe bubițe din ălea, dar m-a durut capul încontinuu 2 săptămâni, nu suportam lumina, mă dureau ochii, îmi era frig de stăteam cu 2 pături pe mine și afară erau peste 30°, după eram atât de fierbinte de parcă luam foc și mă luau transpirațiile, nu aveam poftă de mâncare, grețuri, amețeli, dureri de stomac, de burtă, eram într-o stare de oboseală continuă, voiam doar să dorm.
La mine probabil stările ăstea au fost produse și de faptul că eram și la menstruație atunci, dar e adevărat că varicela cu cât o faci mai târziu, cu atât e mai rău. Am o cunoștință care a făcut la 28 de ani și a fost internată în spital când a făcut varicelă.

| Maricikik explică (pentru bbnnmm):

Îmi pare rău!
Eu tot puțin am teama, însă vom vedea!
Mersi de răspuns!