| Ioanaalexandraa a întrebat:

Buna tuturor, am o intrebare scurta, daca imi fac analizele la sange dar nu pentru sarcina, imi apare ca sunt insarcinata sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU.Determinarea existentei sau lipsei hormonului de sarcina hCG prin analiza de sange se face doar la cerere.Pentru determinarea hCG se folosesc anumiti reactivi destul de scumpi ceea ce ridica pretul analizei la aproximativ 40-45 lei/analiza.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul este pentru Xpressurself Nici nu ma asteptam la un raspuns inteligent din partea unui copil imatur si frustrat. Nu obisnuiesc sa ma cobor la nivelul unuia de teapa ta sau sa ma iau in gura cu un adolescent decat in cazul in care respectivul este PROST, INCULT, OBRAZNIC, INGAMFAT dar mai ales PROST CRESCUT.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu o să îți apară că nu are nicio legătură.

| neutrino a răspuns:

In mod normal da, dar nu dupa 5 zile de la actul sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva nu a fost cumintica...

| Xpressurself a răspuns:

Mai ioana alexandra, tu esti blonda sau ce-i cu tine? ce are de-a face una cu alta? testul de sarcina este pentru a vedea daca esti mamica sau nu...iar cel pentru sange este ca sa vezi cum iti este sangele.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Xpressurself):

Mai intrebi daca Ioanaalexandra este blonda? =)) Aceiasi intrebare ar trebui sa ti-o pui tie insuti. :)) Iti aduc la cunostinta ca ti-ai dat examenul prin acest raspuns penibil si esti mai prost informat decat domnisoara banuita de tine ca ar fi "blonda". Acum pentru informarea ta, trebuie sa iti aduc la cunostinta ca testul de sarcina prin analiza de sange este cea mai precisa metoda de testare a existentei sau lipsei hormonului de sarcina hCG (human chorionic gonadotropin) in organism. Acest test, numit si testul beta-hCG, poate masura cantitatea exacta de hCG din sange. Deoarece poate detecta chiar cantitati infime de hCG, este un test foarte precis iar in cazul in care testarea se face dupa 10 zile precizia rezultatului este de peste 98%. Pentru cultura ta ar fi indicat sa citesti urmatorul material : http://www.desprecopii.com/......rcinii.htm

| Xpressurself a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da, daca faci testul de sange pentru asta. insa un test de sange poate fi facut pentru multe altele si nu va apare nimic legat de sarcina. cine crezi tu ca iti face un test de sange complet cu toate rezultatele. daca faci un test pentru a depista eventualele probleme legate de colesterol nu iti da nimeni rezultatele pentu boli cu transmitere sexuala.
poti face o analiza a apei pentru a depista compozitia apei dar asta nu inseamna ca vei vedea daca exista poluanti in apa decat in cazul in care faci o analiza specifica pentru a depista existenta unor poluanti. daca cauti sa vezi nivelul de calciu, magneziu samd doar atat vei vedea.
asadar decat sa faci pe inteligentul fara sa te intrebe nimeni mai bine iti vezi tu de ale tale.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Xpressurself):

Se pare ca tu doresti sa te prezinti si sa te "pretinzi"ca fiind cel "inteligent" prin ambele raspunsuri si nu numai.

| Xpressurself a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai spune tu daca am dreptate sau nu. in primul rand nu te-am intrebat nimic. te bagi tu in seama fara sa te intrebe nimeni nimic.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Xpressurself):

In primul rand un om "inteligent" nu formula raspunsul sub forma unei persiflari. In al 2-lea rand prin modul de formulare folosit nu ai ajutat-o pe fata respectivasi nu ai dat dovada de inteligenta. In al 3-lea rand analiza de sange NU SE FACE pentru a vedea :""...iar cel pentru sange este ca sa vezi cum iti este sangele"". ci din cu totul alte foarte multe motive,si anume pentru a determina starea generala de sanatate a unui individ sau pentru a monitoriza o varietate de disfunctionalitati, bineinteles FIECARE dintre aceste analize se fac DOAR la cerere. (Hemoleucograma,diabetul, colesterolul, testul hCG, cancerul, HIV-ul, pH-ul, VSH-ul si inca multe alte)

| Xpressurself a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Imi pierd vremea cu tine

| Ioana803 a răspuns:

Nu, nu apare.

| QJoKeRuLQ a răspuns:

Să lăsăm CAMIOANELE să decidă.