| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Am o mare problema care unora li se va parea probabil banala sau exagerata. Am 25 de ani, 1.75, si 55 de kg. Sunt insarcinata dar in primele 2 luni am slabit 2 kg iar acum am greutatea pe care o aveam inainte sa raman insarcinata. pentru ca mi se facea rau indiferent ce as fi mancat. De vreo 2 saptamani am inceput iar sa mananc dar foarte putin, cu toate astea fac miscare, practic inot si un fel de aerobic pentru gravide. Sunt foarte disperata sa nu ma ingras, nu vreau sa ajung la mai mult de 60-62 de kilograme. Sotul meu este disperat dar eu sunt obsedata de greutate. Stiu ca bebe trebuie sa se nasca sanatos dar nu imi pot permite sa ajung obeza sau mai stiu eu ce grasana! Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca ai nevoie urgenta de un psihiatru. Nu glumesc, risti sa ajungi moarta, nu obeza. iar copilul va avea probleme serioase, ceea ce te va face, in caz ca supravietuiesti o femeie nenorocita pe viata si nu iti va mai pasa nici daca esti Muma Padurii. Intrerupe sarcina daca nu-ti doresti copilul, dar nu il nenoroci cu buna-sttinta. Mai bine copilasul nu se naste decat sa se nasca bolnav si cu o mama bolnava psihic si lipsita de responsabilitate.

| SaveTheNature a răspuns:

In loc sa te gandesti la tine, gandeste-te si la copilul ala, ca trebuie sa i se dezvolte oasele, muschii, inima.
In lipsa tuturor nutrientilor, nu se va dezvolta normal, si va fi toata viata un bolnavicios!
Tu, daca ai ambitie poti slabi dupa aia!
Sotia mea s-a ingrasat vreo 10 kg si in cateva luni a scapat de ele. Dar cat a fost insarcinata nu s-a abtinut din mancat! Nu e sanatos pentru bebe!

| nikol a răspuns:

Stai linistita, e ceva normal sa iei in greutate in timpul sarcinii nu trebuie sa tii regim ca nu e bine. oricum dupa ce vei naste vei slabi la loc cu un mic efort dar pana atunci ia si mananca cum trebuie ca sa creasca bebele si sa fie sanatos.Si eu sunt insarcinata in 4luni jumate si nu am luat mult in greutate dar nu tin regim si nu mi-e frica sa ma ingras mai important e bebelusul decat greutatea

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Da poti ajunge la statutul de obeza. Ddupa nastere te sfatuiesc sa alergi 40 min.in fiecare dimineata. Apropo, sa elimini painea dn alimentatia ta!

| Ramona87 a răspuns (pentru PisicutzaCenusie):

Pai eu ma gandesc sa nu manac prea mult ca si asa nu am pofta de mancare chiar daca fac sport inca. plus de asta eu dimineata beau doar ceai fara zahar, la pranz supa strecurata si piept de pui la vratar fara sare si cartofi fierti tot fara sare ca si cum as fi la regim nu are mancarea niciun gust dar prefer asa decat sa ma ingras...stiu ca nu e bine dar ce sa fac trebuie sa am grija si de corpul meu

| Ramona87 a răspuns (pentru PisicutzaCenusie):

Multumesc mult oricum eu asta fac sunt la regim acum. beau doar ceai fara zahar, cartofi fierti fara sare si supa strecurata nu are niciun gust macarea dar mai bine asa decat sa ma ingras. cam asta este mancarea mea zi de zi.

| alessia5158 a răspuns (pentru Ramona87):

Ai nevoie de un psihiatru!--- Brigaela stie ce spune! --- este medic!

| Ramona87 a răspuns:

Am uitat sa spun, sunt insarcinata in 4 luni si jumatate (18 saptamani)

| autoside a răspuns:

Tot raspunsurile pe care le cauti le gasesti pe www.sfaturi-mamici.ro, este un site bazat pe sfaturi pentru viitoare mamici si mamici.Sucess