| 32nelenya a întrebat:

am o mare problema cu caderea parului de 3 luni! mentionez ca mi-am facut analizele (care au iesit bune fier, potasiu, tsh, ggt, got etc)am luat si vitamine la indicatia medicului. in zadar! m-am ales si cu matreata de la samponul care l-am folosit (impotriva caderii parului). ma poate ajuta cineva cu ceva metode prin care sa scap de matreata si caderea parului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nOnAmE_6909 a răspuns:

In potriva matretei iti recomand samponul dave (e fff bun)si impotriva caderi parului uleiul de masline ( se gaseste in magazine sau in farmaci, si nu este scump) te dai inainte sa faci baie cu el si stai 3, 4 ore(sau poti sa te dai cu uleiul de masline seara si dimnineata te speli) uleiul de masline este bun pentru crestera parului si anti-caderea parului, pentru ruperea unghilor(iei un tampon sau un servetel si te dai pe unghi zilnic 2 saptamaini si o sa ai unghi ff mari si frumoase ) este bun si pentru ten (pentru cosuri pucte negre) ti-le spun pentru ca le-am incercat si eu... sper ca ti-am fost de ajutor dupa ce le incerici si o sa vezi ca e da roade poti sa imi dai fundita ...multumesc

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tunde-l scurt si foloseste Nizoral sampon.

| fabiola a răspuns:

S-ar putea sa tina de stres dar ai grija si de alimentatie si sport.Iti recomand o masca de pe blogul meu:http://blogsanatate.blogspot.com/......rului.html

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Mama are 40 ani si are aceeasi problema cu parul.
Si farmacista i-a recomandat:
Vitamina A si ulei de ricin in aceleasi cantitati dat pe par 1 data pe saptamana, cu 3-4 ore inainte de a face baie.
De 1 luna de zile fol produse de la Gerovital si are efecte favorabile, de matreata a scapat, si nu ii mai cade atat de rau parul...

Mult Noroc
Funda :->

| 32nelenya explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi! pentru deea andreea si anonlm (am incercat si cu ulei de ricin si cu ulei de masline) care am auzit ca sunt foarte indicate ...la mine nu merge imi cade mai mult par! pentru avy si fabiola. cred ca principala problema e stresul! si totusi sa cada asa mult si o perioada asa de lunga?

| BoierBibescu a răspuns:

Matreata poate fi de la un sampon.caderea poate fie cauzata de stress, fumat, sau ceva genetic. daca ai in famile mama ta care a avut aceeasi problema. s-ar putea sa fie si la tine. sfatul meu e sa mergi la un doctor de specialitate si o sa iti spuna el ce ai si ce ar trebui sa faci. nu te speria. poate fi de vina si : clima.anotimpul.corpul sufera schimbarii nu te alerta!

| Shery a răspuns:

Folosesti Syoss?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ai putea sa aplici urmatoarea masca:2 linguri de ulei de masline si un galbenus.Se inglobeaza prin picurare a uleiului in galbenus.Pasta proaspata se aplica pe parul uscat si se maseaza, se inveleste capul in prosop si se lasa amestecul sa actioneze 30 de minute. Apoi se clateste bine.Incearca!