| ramona_4785 a întrebat:

Buna tuturor, am o problema de cand ma stiu am cearcane si nu vor sa dispara nicicum am incercat cu creme, mi-am facut masti dar degeaba, se spune ca apar de la oboseala dar eu le am dintotdeauna si foarte accentuate ma puteti ajuta va rog daca stie cineva, pupicihappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ramona draga, din pacate, cearcanele tale sunt ereditare (mostenite genetic), si nu vei putea sa scapi de ele niciodata. Tot ce poti sa faci, e sa-ti cumperi un anticearcan bun si sa ti le acoperi, inainte de a iesi din casa. Iar ca sa-ti dezumfli un pic ochii, spala-te mereu pe fata cu apa cat mai rece si foloseste si un cub de gheata din cand in cand! Ar fi bine sa-ti cumperi si o apa termala (cea de la Avene e foarte buna) si, bineinteles, o crema speciala pentru zona din jurul ochilor.
Succes! Numai bine!

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ramona, multumesc pentru apreciere! Succes! Numai bine!

| Barajag a răspuns:

Dimineata dupa ce te speli pe fata, aplica-ti cateva felii de castravete.Bafta!

| UNfriendLY a răspuns:

Si eu la fel, am pierdut vreo 2 nopti si de atunci (asta a fost acu 2 ani) tot am cearcane. chiar daca dorm 12 ore tot le am laughing chiar daca nu-s obosit tot le am... ciudat. da-mi un pm daca gasesti vreo solutie sa scapi de ele happy

| Andre13 a răspuns:

Pai. din cate spui tu aici...
se pare ca cearcanele sunt genetice
am o prietena care are aceiasi problema cu tine
a fost la un dermatolog si acela i-a spus ca cearcanele sunt genetice
Cearcanele genetice dispar cu timpul inaintarii in varstawinking
daca te-am ajutat funda big hug

| 54ndy a răspuns:

Ai încercat cu rondele de cartofi?

| ramona_4785 explică:

Am incercat si castravetele, degeaba, e adevarat ca le am de cand ma stiu dar a inceput sa ma deranjeze pentru ca e primul lucru care il vad cand ma uit in oglinda, si parca de la o vreme sunt din ce in ce mai accentuate, de ex m-am intalnit cu cineva care nu mai vazusem de ceva timp si m-a intrebat ce am la ochisad. Multumesc celor care mi-ati raspuns happy