| FernandaSonami a întrebat:

Bună tuturor, am o problema și am nevoie urgentă de un răspuns. Am o prietena care are probleme medicale dar medicii nu i-au spus nimic ce are, ei bine de o săptămână o doare spatele și când merge la toaleta face lipsa mare cu sânge. Sunt îngrijorată, va rog să-mi spuneți ce are și daca va fi bine. Prietena mea are 16 ani și îi e frică, va rog sa îmi dați macar un răspuns pozitiv, sa mă ajutați, va mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Întotdeauna trebuie păstrat echilibrul: scaunul nu trebuie să fie nici prea tare, nici prea moale. Acest echilibru este ținut doar de o alimentație sănătoasă bogata in fibre (cereale integrale cu lapte de soia, mere, banane, etc).
Până va aștepta rezultatele și până va merge la alt medic, prietena ta trebuie să evite carnea și toate derivatele din aceasta: lapte, brânză, ouă. In schimb sunt bune iaurturile neindulcite. Să evite pâinea albă, produsele de patiserie și tot ce conține faina alba.
Să evite dulciurile, inclusiv mierea.
Să consume cât mai multe fructe și legume de sezon, și să consume apa cât de multă. Apă și fibrele reglează cel mai bine tranzitul intestinal. Eu cred că problema ei este aproape de constipație.
Se va face bine dacă va consuma multe crudități, și va renunța la tot ce știe că nu este sănătos.

4 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Sa se duca la un medic privat. Nu costa o avere o consultatie, pana in 150ron.

| Cristine9595 a răspuns:

Cel mai bine ar fi ca pe prietena ta sa o vada un medic.Tu nu ai cum sa o ajuti.

| Irina_Angi_1970 a răspuns:

La ce medici a fost? Nu am inteles, are scaun cu sange? Spatele in zona lombara o doare, nu?

| FernandaSonami explică (pentru Irina_Angi_1970):

Da are scaun cu sânge, o zis ca o doare tot spatele, ii vine sa vomite, are febra, iar medicii nu fac altceva decât a o trimită la alți medici sper sa nu fie grav imi fac griji

| Irina_Angi_1970 a răspuns (pentru FernandaSonami):

Nu stiu la care medici a fost.Recomand sa mergeti la urgenta.Are hemoragie si cand nu are scaun?

| Zxcvbnmasdfgh a răspuns:

Sa faca niște analize...și să dea și urină. Sigur se vede în analize problema