| LittleLittleMarmaid_1333 a întrebat:

Buna tuturor!
Am racit si desi am scutire pana joi ai mei "m`au convins" sa merg la scoala sa nu pierd materia mai ales ca e de inceput de liceu.
Am traheobronsita acuta si cand dau o flegma, cand imi suflu mucii si de fiecare data se aude ca un motor de avion.big grin
Intrebarea mea este, ce sa fac ca sa nu ies ft. mult in evidenta la scoala. cu raceala mea?batting eyelashes
FUNDA CELUI MAI RAPID/AJUTATOR RASPUNS!:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Parintii ti-au facut un mare deserviciu convingandu-te sa mergi la scoala bolnava, pentru ca boala ta se poate complica su o pneumonie.In acelasi timp colegii tai se pot imbolnavi de la tine pentru ca e perioada virozelor.
E important sa iti iei medicamentele la timp, sa bei multe lichide, sa iei si vitamine si un produs naturist foarte bun numit imunogrip.Pentru tuse trebuie sa iei expectorante gen ACC200, tablete efervescente care sunt foarte eficiente.Nu trebuie sa te rusinezi ca tusesti, esti racita si e de inteles.Multa sanatate.

| tyana a răspuns:

Pai ai intrat in contact cu ei cand ai respirrat in preajma lor sau aerul aceleasi clase, nu trebuie sa le sufli muci in gura asa cum spui tu big grin. Tratamentul e bun, fluimucilul e tot acetilcisteina ce ti-o recomandam eu doar ca ACC200 e mult mai buna.In fine, efectul pe termen lung e acelasi.
Nu esti tu prima oaie neagra pentru ca la randul tau ai luat virusul de la altcineva tongue dar e indicat ca in perioadele reci cei care sunt bolnavi sa stea acasa pentru a limita numarul imbolnavirilor.Repausul e necesar si pentru a-i oferi organismului posibilitatea de a se reface mai usor.Stiu ca e greu sa lipsesti de la scoala, mai ales la inceputul clasei a IXa cand nici profesorii, nici colegii nu te cunosc suficient dar sanatatea e mult mai importanta! Multa bafta la scoala si multa sanatate.

| Minnie a răspuns:

Te poate ajuta sa ai o bomboana in gura tot timpul, poate fi chiar Halls (este 2. 6leiun pachet cu 10) si are diferite arome in functie de necesitate - pentru gat, pentru tuse, pentru nas infundat)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da foarte amuzant

| iony_2997 a răspuns:

Sa stai acasa pana te faci cat de cat bine si sa le spui alor tai ca iti va aduce un coleg/colega caietulwinking

| LittleLittleMarmaid_1333 explică:

Hey.Deja am venit de la scoala. si cativa colegi mi-au zis ca nu trebuia sa vin...chatterbox
[Cred ca au dreptate, dar eu nu am intrat chiar in contact cu ei ca nu le-am suflat muci in gura.big grin]
Tratament iau asa:
Augumentin [500 mg amoxacilin+125 mg. acid clavulanic[cred ca asa se scrie.] ] la 12 ore.
Fluimucil[pliculet] +ibuprofen 200mg de 2 ori pe zi.
Colegii mei nu cred ca vor racii. Adica, nu din vina mea, e si sezon de gripa dar eu stau mai mult in casa si am iesit de 2 ori mai subtire imbracata si am racit, deci ei care ies zilnic afara...
Poate vor de vina pe mine ca eu mereu sunt oaia neagra dar nah.straight face
Traiesc, inca... Sper sa`mi revin.:X multumesc pentru. sfaturi.

| LittleLittleMarmaid_1333 explică:

Hey, stiu si eu chestii da mi`e lene sa scriu ca e cam lunga tema la mate ca am participat la olimpiada la biologie, dar nah...
O sa trec mai departe si o sa`mi revin.happy
Multumesc pentru. tot.:X
Ala e tratamentul de la medicul de familie, si pe ala il iau.big grin