| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.Am si eu o nelamurire.Am nevoie de un detartraj si un periaj profesional si vreau sa merg la o clinica de stat sa mi le fac.Pana acum, pentru orice problema stomatologica, am mers la cabinete private, deci nu prea stiu cum sta treaba in cazul asta.Ca minora, trebuie sa platesc un anumit procent din pretul serviciilor sau e gratuit? Trebuie sa merg cu bilet de trimitere de la medicul de familie?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, detartrajul si periajul nu intra in serviciile acoperite de casa de asigurari. La orice cabinet ai merge, indiferent de varsta, le vei plati integral.

5 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Daca esti din Bucuresti poti merge la Facultatea de Stomatologie. Nu stiu daca este chiar gratis dar oricum orice taxa ar fi este mult mai mica ca la un cabinet privat.

| RXN a răspuns:

Multumesc pentru sugestie, dar sunt din Iasi.happy

| Cocodrilo a răspuns (pentru RXN):

O precizare. Detartrajul (care este la fel de important ca si controlul stomatologic anual) trebuie facut anual, de preferinta decalat la vreo sase luni de controlul stomatologic. Detartrajul ca si controlul anual ar trebui sa fie,, religie" la fel ca si folosirea cat mai des a atei pentru dinti si perierea (fara salbaticie) a gingiilor peste tot (nu numai a dintilor). Nu cred ca e cazul de tirimitere, e absurd. Cel mai simplu, cand ajungi prima data la cabinetul la care obisnuiesti sa mergi intrebi daca nu fac si detartraje. Daca nu, schimbi cabinetul cu totul pentru ca inseamna ca nu prea au habar. P.S. Albitul dintilor e de evitat, tocmai pentru ca i se face atat reclama. E sarlatanie 100%.

| RXN a răspuns (pentru Cocodrilo):

Tinand cont ca am purtat 4 ani de zile aparat dentar, mi-am format un obicei in ceea ce priveste igiena dentara-periaj de aproximativ 4 minute,ata dentara si apa de gura, dar tot mi s-a depus niste tartru din cauza faptului ca am fost fumatoare[am renuntat intre timp] si consumam si multe ceaiuri.
Mi-am rezolvat problema oricum, am mers la un cabinet privat de incredere unde mi-am mai rezolvat niste probleme in anii trecuti.La albitul dintilor nu risc sa apelez vreodata.Nu am nici incredere, iar la aceasta se mai adauga si faptul ca am o dantura relativ sensibila.
Multumesc pentru sfat.happy

| deutszaandreutzsa a răspuns:

Du-te dracul'