| HiImKara a întrebat:

Bună tuturor. Am și eu o problemă mai urâtă, respectiv cistita. Am cistită cam de 6-7 ani, am luat pastile, am pus și încă pun dischete zilnice și nu știu ce să mă mai fac cu asta. Îmi curge o secreție maronie, nu miroase și nici nu mă doare...dar îmi curge în fiecare zi mai ales când este frig, simt ca și cum aș 'urina' când îmi curge. Ce tratament aș putea să iau? Nu doresc să iau ovule, pentru că sunt virgina și nu vreau sa pățesc altele. Pastile sau ceva... Mulțumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Puiule, mergi la medicul de familie sa-ti dea o trimitere la ginecologie, pentru ca daca e maro si e intre menstre, nu tine neaparat de cistita... poate fi o afectiune a aparatului genital (uter/ovare)
Referitor la cistita, metoda de a rezolva rapid o cistita e simpla si ieftina. Albastrul de metilen rezolva orice problema a aparatului urinar. Orice! Si destul de repede, 5-7 zile.
Ce trebuie sa faci: ceri la farmacie albastru de metilen
Pui 7-8 picaturi intr-o cana de 250 ml, de cafea. Apa se va face albastra. Bei cana cu apa albastra incet, pe parcursul a 5 minute! Gustul e usor amarui. Bei 2 cani pe zi, una dimineata, una cu 1-2 ore inainte de culcare, si nu mai mananci nimic. Urina va fi bleu. Pleaca de la tine orice germene, orice microb, orice bacterie ce a provocat infectia aparatului urinar.
De obicei problemele corpului apar ca urmare a problemelor psihicului, in cazul aparatului urinat ar fi lupta pe teritoriu. Cineva ti-a invadat spatiul personal si te deranjeaza, sau ai vrut sa te impui intr-o situatie si nu ai reusit, si te-ai mahnit tare (scoala, serviciu, familie) Daca s-a intamplat si asa ceva, impaca-te cu tine.

| HiImKara explică (pentru Sonia822):

Mulțumesc mult pentru sfat, o să încerc chiar sper să meargă. Sănătate?

5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Du-te la medic, se poate croniciza problema.
Cand e vorba de probleme jos NU trebuie sa ne tratam singuri deloc.
Daca te respecti du-te la ginecolog, cum sa stai de ani de zile cu acea secretie maro? :o
Spune-i medicului ca esti virgina si stie el cum sa trateze.

| HiImKara explică (pentru alina2k18):

"cum sa stai de ani de zile cu acea secretie maro? :o"
Păi, toate fetele/femeile au această problemă, și o au de ani de zile și ele...nu este nimic nou. E normal, dar mulțumesc pentru sfat, o sa caut la mine in oraș un ginecolog. Sănătate

| alina2k18 a răspuns (pentru HiImKara):

Cred ca glumesti ca toate fetele stau ani de zile cu asa ceva.
Sau te referi la cele care nu merg la doctor. Cistita se trateaza relativ usor, sunt alte afectiuni mult mai grave.
Sanatate si tie.

| Sonia822 a răspuns:

..si renunta la dischetele zilnice, au in interior niste substante chimice care favorizeaza umezeala. Se duce in sus, si ajung chestii toxice la uter/ovare! Chiar daca esti virgina, te toate lasa infertila! La fel si ob-urile si toate alea interne. Nu sunt sterile. Te poti imbolnavi! Bea cat de mult poti ceai de codita soricelului/coada calului (amesteca-le).