| ynna93 a întrebat:

Buna tuturor.as dori si eu o lista cu alimentele care ingrasa cel mai mult sau niste sfaturi. vreau sa pun inapoi cele 6 kg pierdute( din cauza unei probleme)...multumesc.ofer fundita si vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Pai niste sfaturi:
Mananca in general carne de genul:porc, vita etc.
Mananca dulciuri dar nu prea multe in special ciocolata.
Trebuie multa paine alba!
Si mananca dupa ora sase.In general alimente cu grasimi.La mine a mers! De la 45 de kg am ajuns la 50! Sper ca te-am ajutat! Paa! Mult noroc si vacanta frumoasa!

4 răspunsuri:
| ץtгє๓3๒гєคк๔คภςє a răspuns:

Cei mai multi dintre noi suntem de acord ca alimentele de tip junk food ingrasa, motiv pentru care incercam, pe cat posibil, sa le evitam. Insa, din pacate, alegem combinatii care sunt cel putin la fel de nesanatoase.

Mai ales daca incerci sa dai jos cateva kilograme, evita sucurile imbuteliate, sushi, sucurile de fructe si salata cumparata ori careia i-ai adaugat dressing din comert, este sfatul Coffee Today.

Sushi Desi stii ca pestele, mai ales crud, nu-ti poate face rau, cu atat mai putin legumele folosite la preparare, toate fiind sarace in calorii, ai grija la maioneza, care poate face un rulou sa aiba pana la 500 - 600 de calorii. Iar daca obisnuiesti sa mananci sushi cu ketch-up si acesta va veni cu rezervele sale de calorii, nemaivorbind de sodiul continut, care va face sa te opresti mai greu din mancat si baut.

Ceai imbuteliat Daca ai ales ceaiul imbuteliat in detrimentului sucului, nu ai procedat cu mult mai bine, pentru ca o sticluta de ceai are aproape 200 de calorii, adica la fel de mult ca o sticla de bautura carbogazoasa.

Suc de fructe Cine s-ar fi gandit ca un suc de fructe te poate face sa te ingrasi? Un pahar de suc din comert, de portocale sau mere, are 55 de grame de carbohidrati, echivalentul unei felii de paine. Iar majoritatea sucurilor comercializate contin chiar si 12 lingurite de zahar.

Salata Nimic nu e mai bun ca o salata, insa careia nu i-ai adaugat dressing. Cel putin nu de genul celui cumparat. Daca ii adaugi branza, fasole si sos cumparat, felul de mancare va deveni la fel de bogat in calorii, poate chiar mai mult, ca o farfurie de paste.

Funda?

| lordnebun a răspuns:

Daca vrei sa pui 6kg pe tine mananca hamburgeri si saorme la greu

| ATD4guitar a răspuns:

Daca vrei sa te ingrasi mananca inghetata si la mancare adauga maioneza ca sosul asta ingrasa cel mai mult.Si in special mananca cu vreo ora 2 inainte de culcare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Uite o mica lista:
1.Inghetata
2.Hot-Dog
3.Cicolata
4.Salate cu Maioneza cum ar fi salata de cartofi sau de pui
5.Mancaruri la gratar
6.Topiguri
7.Sosuri
8.Hamburger
9.Paine
10.Paste fainoase
11.Carne de porc
12.Salam
13.Pateu
14.Carnea de vita
15.Cartofi prajiti
Si mai ales mancarurile gen Fast-Food! Funda?