| xFyL a întrebat:

Eu am gastrita o boala de stomac si ma deranjeaza stomacul! Ce ar trebui sa mananc?
1.Am fost la doctor.
2.am fost internat la spital
3.fac tratament cu pastile.
Deci ce trebuie sa mananc (de la gastrita nu prea ai pofta de mancare si eu is si prea pretentios tongue ) Ceva sa fie gustos (fiert sau la gratar ceva.) fara grasimi!
Daca si voi aveti gastrita spuneti poate va ajut si eu cu ceva happy happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ГЭOPГИ a răspuns:

Am avut gastrita si aveam dureri ingrozitoare de stomac dar de cand am inceput sa beau ceaiuri naturale nu mai am nimic, pot sa mananc orice ca nu ma mai doare. Ciudat nu? In fine, mananca piept de pui la gratar si evita lactatele si fructele acidulate. Sa nu mai zic de sucuri si fast food... evita-le! Bea ceai de galbenele si musetele, iti vor curata stomacul. Numai bine!

| xFyL explică (pentru ГЭOPГИ):

Eu beau Ceai Gastric de la farmacie..Beau lapte restul (branza lapte batut/prins, chefir ) nu beau. Fructe mananc mere din livada mea si compoturi de visine/gutui/piersici etc. La mine e ceva mai grav.(mancam mereu chipsuri lay's chio si din astea, beam coca cola pepsi fanta (sucuri din astea acidulate).Dar problema e ca nu am doar gastrita am si alte probleme in corp (gaze inestinale tongue ) si alea au si ele pastea lor de duere. Pe mine ma mai streseaza profesori de la scoala (sunt un elev bun si cand mai uit si eu sa invat tongue "imi scor profesori ochi" si eu fiind timid ma sperii si asa ma stresez.) Sper ca te-am ajutat si eu cu ceva mersi mult :*

| ГЭOPГИ a răspuns:

Sa sti ca gazele intestinale se pot face si de la lapte...eu asa patesc... inainte cand aveam emotii sau ma stresam mi se auzeau niste chestii din stomac si care se auzeau si in exterior...era destul de jenant daca erau persoana prin preajma...la asta te referi?

| xFyL explică (pentru ГЭOPГИ):

Nu... da eu chiar beau mult lapte dar nu e de la asta.