| Nocturne0 a întrebat:

vreau sa va zic ca daca aveti rabdare sa cititi va voi da funda deoarece raspunsul poate fi dat din partea oricui.
sunt baiat, am 16 ani si am o problema si sper ca cineva sa imi poata sugera ceva in legatura cu ea.
Acum un an am fost internat in spital deoarece 3 zile nu am putut bea sau manca nimica datorita durerilor de stomac si burta.
Un timp mi-a fost bine, desi din spital am iesit doar cu rezultatul de gastrita si duodenita, ambele nu intr-un stadiu avansat, rezultat pe care deja il stiam. Mi-a fost prescris un tratament bla bla, am mai luat si eu alte medicamente si un an mi-a fost bine.
Acum au inceput iar durerile. in stomac ma doare continuu, in orice ora din zi si noapte, mai sunt pauze rare de o ora in care nu ma doare (noaptea pot dormi, dar adorm cu durerea si ma trezesc cu ea.) In acest moment simt intepaturi puternice in partea superioara a burtii.

Urmez un tratament cu nexium, neprescris de doctor.

Nu stiu ce sa fac, nu vreau sa mai trec o data prin spital sa mi se spuna ca nu am nimic grav (gen ulcer care oricum la varsta mea ar fi ciudat).

Aveti vreo idee ce pot face? Un tratament naturist sau vreo solutie pentru a diminua durerile macar?

Multumesc daca ati avut rabdare sa cititi, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Eu am avut gastrita si mi-a trecut dupa ce am facut tratamentul, atat doar ca nu pot sa stau nemancata mult timp si am ramas cu o mica sensibilitate a stomacului sa ii spun asa.
Treaba e ca ori nu a fost eficient tratamentul prescris in cazul tau, ori nu s-a descoperit exact cauza problemei tale de aceea trebuie sa mergi la medic, noi putem sa iti sugeram diverse solutii, dar crede-ma ca si remediile naturiste au contraindicatii si luand ceva dupa ureche poti ajunge sa iti faci mai mult rau.
Inteleg ca nu vrei sa mergi la spital asa ca incearca o clinica privata. E mai scump dar conditiile sunt altele. Sau mergi la un medic specilist gastroenterolog, dar tot asa privat, platesti consultatia dar se ocupa de tine mult mai bine.

| BiuL a răspuns (pentru BiuL):

Ps: din cate stiu eu la gastrita durerile nu sunt permanente, sunt influentate si de ce si cand mananci. Intepaturile alea in partea de sus a burti se pot trage si de la bila! Vezi poate ai facut criza de fiere, sau pietre.
Pentru durerile din zona aceea incearca no spa, sau ce luam eu in fiecare seara cand ma durea stomacul e controloc.

8 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Tinctura si ceai de galbenele, cele mai bune pentru stomac

| georgedanielc a răspuns:

Problema se pune asa... daca doresti sa nu ajungi iar prin spitale nu lua medicamente dupa ureche,consulta un medic cit mai ai timp,ca hrana evita sa maninci mincaruri grele si evita varza castraveti etc, cauta pe net si vezi un meniu pentru cei bolnavi de gastrita si ulcer,,, mai stiu ca si cind ma durea pe mine stomacul si aveam crize, ma tratam cu calmogastrin, ulcerostrat si mai nou OZMEZ,, sper sa te ajute

| Puffulets a răspuns:

Musetel

Ceaiul de musetel este un remediu foarte puternic impotriva durerilor de stomac, a gazelor si chiar a diareei. Conform Institutului National de Sanatate, musetelul este considerat de multa vreme o metoda traditionala de vindecare a multor afectiuni diferite.

Flavonoidele si uleiurile esentiale continute de musetel protejeaza mucoasa stomacului si actioneaza ca un balsam asupra intestinelor, relaxand totodata muschii.

Prepara-ti o cana de ceai de musetel pe care sa o indulcesti cu putina miere si consum-o dupa masa.

Otet de mere

Otetul de mere are un efect foarte bun asupra stomacului – acesta inlesneste digestia si neutralizeaza substantele toxice din organism. Adauga o lingura de otet de mere intr-un pahar cu apa si bea incet toata solutia din paharul respectiv.

Bicarbonat de sodiu

Desi initial ti-ar starni indoiala consumul de bicarbonat este bun pentru stomac deoarece are efectul de a neutraliza surplusul de acid, ceea ce duce la indepartarea durerilor. Adauga o lingurita de bicarbonat intr-un pahar cu apa si consuma lichidul. Desi are un gust neplacut, bicarbonatul indeparteaza rapid durerile. otusi, este contraindicat sa faci abuz de consumul de bicarbonat pentru ca la un moment dat poate avea efect invers, marind cantitatea de acid secretata de stomac. Asadar, acest tratament este eficient, insa in doza corecta si pe o perioada bine determinata. Bafta!:* si sper ca te-am ajutatbig grin

| olivikkka a răspuns:

Pai nu cred ca e bine sa lasi asa treaba asta, trec si eu printr-o situatie asemanatoare eu in orice moment pot capata diabet zaharat de aceea in fiecare an trebuie sa stau in spital 2 saptamini ca sa fac un control complex, asa ca 3 zile nu cred ca e mare problema mai bine sa stai in spital si sa stii cei cu sanatatea ta decit sa ai probleme mari cu sanatatea pe care sa nu le poti trata mai tirzi, iti urez bafta si multa sanatate

| kiddoeraxus a răspuns:

La spital cu tine, stiu o fata care tot asa avut o gastrita si a fost internata in spital. Dupa o vreme (desigur dupa ce a iesit din spital) iar a inceput sa o ia durerile de burta, si ca si tine nu voia sa se duca la spital dar a luat-o si mai tare durerile pana nu a mai putut sa le suporte. Acum tine regim special ca nu cumva sa reapara durerile. La tine nu stiu ce o sa se intample, dar cel mai bine e sa te duci la spital ca nu te omoara nimeni.

| blk23 a răspuns:

In primul rand neaparat trebuie sa mergi la un medic, unul mai serios decat ala la care ai fost.

Eu am o colega care are ulcer la stomac, tot asa a fost internata in spital a primit tratament, dar trebuie sa tina un regim strict! regimul o tine 6 luni, dupa care merge la control. Nu are voie sa manance fast food-uri, bauturi carbogazoase, dulciuri (ciocolata, prajituri, inghetata), mancaruri prajite (friptura, cartofi prajiti), nu are voie nici citrice si mai cateva fructe. Toate astea provoaca prea mult acid in stomac, din cauza unei alimentatii neadecvate poti face ulcer la stomac si multe alte boli ale stomacului, iar daca ai asa ceva se agraveaza. Eu iti recomand neaparat sa eviti mancarurile grele, sa mananci mancare care se digera usor, chiar daca nu tii regim, macar sa eviti mancarurile de mai sus. Insanatosire grabnica!

| Nocturne0 explică:

Multumesc enorm, nu ma asteptam sa am atatea raspunsuri. Nexium nu este chiar luat dupa ureche, un medic i-a spus tatalui meu ca este foarte bun...

La spital nu vreau sa merg pentru ca a fost cea mai groaznica experienta. Sa stai in salon cu unu care are intepaturi la inima de la ora de mate laughing si un manelist imputit care asculta taraf si nu ai ce sa ii faci ca na...e manelist si e bazat :-