| Kattth a întrebat:

Eu m-am lasat de fumat de 2 ani, prietenul meu inca fumeaza.Problema e ca atunci cand merg cu el la suc nu pot sta mai mult de 2-3 ore pentru ca ma astup de la fum, adica simt ca numai pot respira bine..Numai suport deloc fumul de tigara.Ce as putea sa fac sa stau si eu cu el mai mult? Sa mai ies afara sa iau aer sau nu stiu. orice varinata sad Nu vreau idei de genul stai cu altul care nu fumeaza sau spune-i sa numai fumeze atat, etc. As vrea sa stiu daca e chiar asa daunator fumatul pasiv daca voi ati fost in situatii asemanatoare etc.Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Zii sa nu mai fumeze ca porcu ca te deranjeaza

| Otto2014 a răspuns:

Ii spui asa:Ba, eu ma despart de tine daca mai fumezi, sa vezi ce merge.

| Atotstiutorul a răspuns (pentru Otto2014):

Haha! eu as lasa o fata daca mi-ar spune asa as lasa-o instantaneu! pamantul e plin de fete. poate sunt asa arogant ca am bani si masini multe da na asta e viata!

| suntserios a răspuns (pentru Atotstiutorul):

Daca o lasi instantaneu ii faci un bine fetei stai linistit.

| Vanqu1sh a răspuns:

Fumatul pasiv afecteaza oarecum, nu este mai grav decat in cazul unui fumator... incearca si tu sa vorbesti cu el sa evite sa fumeze mereu langa tine, sa plece la cativa metri de tine sau intelegi tu, sau sa se lase ar fi cea mai buna varianta. Daca te iubeste trebuie sa inteleaga! ( ps. eu numai fumez de 3 zile big grin, dupa 8 ani de fumat )

| Lola05 a răspuns:

Dacă ține la sănătatea ta, ar trebui să ieșiți în localuri unde nu se fumează. În felul ăsta vă și vedeți și nici nu mai ai tu de suferit. Explică-i exact cum te simți când înoți într-un nor de fum. Poate va înțelege și totul va fi ok. E bine și pentru el, că mai face pauze cât stă cu tine, dar și pentru tine pentru că nu vei mai sta stresată și nu te vei mai sufoca de la fum. Știu cum e, ani la rând am fost singura nefumătoare între o mulțime de prieteni fumători... Un chin pentru mine. Până am spus stop și am zis că nu mai ies decât în localuri cu ventilație bună sau unde nu se fumează deloc.

| umbra09 a răspuns:

Nu ai ce face si da fumul e foarte daunator chiar daca nu fumezi tu

| vioricavio a răspuns:

Fumatul pasiv este la fel sau chiar mai daunator decat cel activ.

| RazvanGRS a răspuns:

Incearca sa ii explici problema ta, sunt sigur ca o sa te inteleaga daca intrdevar tine la tine, si da fumatul pasiv este mai daunator. Ceea ce ai putea sa faci este sa ii spui sa fumeze afara cand va plimbati sau sa nu dea fumul spre tine! Bafta