| cindarela a întrebat:

Imi cresc sanii de la 10 ani, acum am 11!
Am par pubian in zona aia si sub brat am firicele micute aproape ca nici nu se observa!
Dintr-un timp ma doare spatele rau si burta!
Credeti ca imi va veni menstruatia? Normal, eu stiu ca dupa 2 ani la cresterea sanilor iti vine menstruatia! Mama mea inca nu mi-a vorbit nimic desprea asta! Credeti ca imi va veni la 11 sau 12 ani? La voi cum a fost prima menstruatie? Ce s-a intamplat?! V-ati speriat? Unde s-a petrecut? Va rog mult, vreau detalii mai multe despre astea! Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu toate fetele au acelasi corp, la unele incepe la chiar la 9 ani, la unele doar la 14-15. Nu exista o regula, ca dupa nu stiu cati ani de la aparitia parului pubian sau dezvoltarea sanilor apare si menstruatia.
Un sfat e sa fii pregatita, oricum. Cumpara-ti absorbante si poarta mereu unul cu tine, pentru orice eventualitate, nu stii unde o sa fie prima menstruatie si mai bine sa nu te ia prin surprindere, invata cum sa pui un absorbant. Nu o sa se intample nimic si nu e nimic de care sa te sperii.
Multa sanatate.

| cindarela explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc! m-a ajutat foarte mult raspunsul tau! Macar acum nu mai sunt ingrijorata ^_^

2 răspunsuri:
| Adriangrande a răspuns:

Sunt băiat e grav daca mama ta nu ți-a spus! Mentruatia îți vine atunci când ai sistemul reproducător in funcțiune.Din cate stiu eu la fete e normal la 11-12 ani in timp ce băieții au poluții de la 13 ani.