| EuTeIubescMult a întrebat:

Buna tuturor in primul rad daca gresesc ceva imi cer scuze dar sunt jumate nemtoaica big grin si mai gresesc din cand in cand cuvintele simi cer scuze puppy dog eyes. De curand sa apucat verijoara mea de fumat am incercat si eu una si sincer mi-a placuthee hee putin asa. As vrea sa incept si eu dar parinti sunt nefumatori si va dati seama ca dacama prinde jale mananc + ca am doar 14 any si verijoara mea la fel. Se spune ca daca fumezi si slabesti este adevarat sau este o minciuna? Cei care sunt fumatori si sunt de varsta mea daca ma pot ajuta cu un sfat cum sa fac ca sa nu ma miroasa parinti, ce fel de tigari ar trebui sa fumez la inceput si ce ar trebui sa fac ca sa nu devin depentenda, ce poate sa-mi dauneze tigarile si cum? un rasp big grin si sper sa nu fie din astea "cauta un dictionar si dp mai vezi ", "ar fi bine a nu fumezi" sincer numi plac rasp astea deci astept big grin. Dau fundita big grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| BrD a răspuns:

Si eu am fumat, dar m-am lasat dupa 7 ani (fumam de la 13 ani). Este un viciu prostesc, nu ai ce sa faci sa nu devi dependenta, pur si simplu devi si iti dai seama prea tarziu. Tigarile sunt destul de scumpe si nu merita sa te apuci. Sanatatea iti va fi afectata si nu vei putea alerga 100m fara sa iti dai plamanii afara.
Tigarile au un miros foarte urat...incearca sa te saruti cu un baiat care tocmai a fumat!

Sfatul meu este: Sa nu te apuci!

| Ciprian a răspuns:

Eu sunt de parere ca nu ar trebui sa fumezi. Iti face rau. Iar o data ce ai inceput sa fumezi greu te mai poti dezobisnui.

| yoo23 a răspuns:

De ce ai fuma? tine de sete? de foame? de cald? Mai bine cheltuie banii pe altceva, tine-ti sanatatea in frau, nu incepe de la varsta asta frageda, sa fumezi asa aiurea ca sa fii si tu in randu' omenirii.Cheltuie banii pe ceva normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai n-are nimic daca esti jumate nemtoaica si eu sunt si nu-i o rusine cu scrisu stai calma oh go on pai...sti ca la 14 ani eti am mikutza ca sa te apuci de fumat. dar daca tu asta vrei pai ar fi bine ca sa nu exagerezi cu fumatu adica 1 pachet pe luna ar fi cel mai bine de preferat zic eu vog eu fumez de 5 any si stiu catecathee hee asa si iti dauneaza la sanatate normal si la ten/corp in general piele de ascuns ce sa zic nu prea poti daca sunt nefumatori de miros imediat nefumatori pai incerci saty speli haynele mai des sa de dai cu sprey sa te speli pe dintit sau sa mesteci guma ca sa nu te simta spune-le ca ai prieteny fumatori si de aia mirosi si tu thinking asta e parerea mea eu am 17 any si ai mei sunt fumatori si *** numi zic nimic pentru ca daca fac si ei mie dc sa-mi interzica succes oricum pup :* bye wave

| EsarfaRozZ a răspuns:

Pff, nu stiu cu ce sa incep...deci:

1. buna si tie, parintii fiind nefumatori sigur te vor simti. asa ca fa in asa fel inainte cu jumatate de ora de a veni aksa sa nu fumezi.

2.nu este adevarat ca daca fumezi slabesti, cei care vor sa se lase de fumat, in loc de tigari, mai rontzaie cate ceva, mesteca guma, doar sa nu le mai trebuiasca togari. Si acest fapt ii ingrasa, si de aceea li se pare ca daca s`au lasat de fumat s`au ingrasat, si daca fumezi slabesti. Este total gresit. nu slabesti daca fumezi.

3. La faza cu dependentza: daca incepi sa fumezi, la inceput nu o sa iti trebuiasca asa mult, dar cu cat fumezi mai multe tigari pe zi, cu atata iti va trebui tot mai multe...deci, e alegerea ta.

4. tigarile pot dauna foarte mult, dar bineinteles depinde de la organism la organism. poti face cancer la plamani, sau alte chestii urate, dar poti si sa nu ai nici o treaba.

5. ce tigari ar trebui sa fumezi la inceput? pai, eu cred ca ar trebui sa incepi cu slimuri, dupa aceea tigari normale, dar mai slabe, pall mall portocaliu sau ceva de genul, si pe urma ce vrei tu si ce iti place, dar nu e prea bine sa le schimbi prea des,...

scuze ca nu le-am luat in ordine, dar nah laughing) sper ca te-am ajutattongue

| Robeee a răspuns:

Din pacate, eu ti-o zic : ar fi bine sa nu fumezi laughing
Nu de alta dar... pe bune acum, cu ce te ajuta? straight face Plus ca avem o varsta la care nici macar nu judecam ca'lumea!
Daca verisoara ta s-a pus pe fumat asta nu inseamna ca trebuie si tu sa fumezi. inteleg ca probabil ti-a placut dar gandeste-te ca iti faci rau singura! Aaa si da, o sa slabesti foarte tare! Mama mea fumeaza de la 13 ani si eu am bratu mai "mare" decat al ei straight face
Oricum vezi si tu... daca chiar nu vrei sa te lasi e problema ta thinking si daca ai niste parinti cu care poti comunica, incearca sa le zici... ca daca afla din alte surse chiar ai incurcato :/

| Orton35 a răspuns:

Daca tot vrei sa fumezi si nu ai fumat pana acum ar trebui sa incepi sa fumezi ceva tigari mai slabe cum ar fi un kent subtire sau un kent 1 dar ca sa nu devii dependeta sa nu fumezi mai mult de 3 4 tigari pe zi iar cand mergi acasa ca sa nu te miroase parinti ia o pastila si gata. sper ca te-am ajutat.