| marymaryanne a întrebat:

Buna tuturor.va rog mult sa ma ajutati.am o problema.in urma cu un an am facut un avort desi inainte cu mai multi ani mai facusem 2.acum vreau sa raman insarcinata si nu pot.sunt in strainatate si sa merg la medic nu pot deoarece nu am acte si nu se uita nimeni la mine.va rog sa-mi dati un raspuns va rog.credet ca daca voi lua cel putin 2 luni anticonceptionale apoi sa ma opresc, voi ramane? multe femei mi-au spus ca dupa ce lasi pilulele ai fff multe sanse de a ramane insarcinata. poate este vreo metoda care o cunoasteti sa-mi spuneti.sotul meu ma tot intreaba de ce nu raman si nu stiu ce sa-i mai spun.va rog din sflet sa-mi raspundeti.sunt disperata.va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MariuZ a răspuns:

Poate are legatura cu faptul ca ai avut deja 3 avorturi (!) Medicii nu ti-ai spus ca fiecare avort reduce sansele de a ramane insarcinata si a naste un copil sanatos, fara sa apara complicatii in cele 9 luni de sarcina? Sotului sa-i spui adevarul, ca ii datorezi asta.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua anticonceptionale fara consult ginecologic si recomandare. daca ai o problema, anticonceptionalele ti-o pot agrava foarte mult. Daca nu vrei sa te duci la medic, nu ai alta sansa decat sa astepti si sa te rogi. E posibil sa ai multe probleme datorita numarului foarte mare de avorturi facut. E greu de spus, iti trebuie ecografie, consult ginecologic, test Papanicolaou, histerosalpingografie, etc.
Mie oricum mi se pare o nebunie ce faci tu. Inainte de a tenta o sarcina trebuie sa-ti faci analize, ca sa vezi daca nu sunt riscuri pentru tine si pentru copil.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Anticonceptionalele se dau intr-adevar si pentru obtinerea sarcinii.Si intreruperea lor are ca esfect fertilizarea. Ele aduc un surplus de hormoni care fac corpul mai pregatit pentru sarcina.Problema este cu cele 3 avorturi care este posibil sa-ti fi afectat trompele, care sunt ca niste firicele de ata, si daca ai trompele infundate nu se mai poate face decat inseminarea artificiala, adica la doctor, si costa cam multi bani.Incearca cu anticonceptionalele 1 an, din care o luna sa iei, o luna ba.De asemenea terbuie sa afli exact in care zi are loc ovulatia la tine, si sa insistati in zilele acelea.Acest lucru se poate face prin masurarea temperaturii rectal(asa este foarte precis) si cand temperatura sare de la cat a fost normal pana atunci la cateva gradatii mai sus (de ex.de la 36. 5 la 36. 9, atunci este perioada cea mai fertila, cam in zilele 12-15 de la inceputul sarcinii.Se face masuratoarea timp de cateva luni pentru a afla plaja de variatie, intre care zile are loc.
Uite un link cu forum pe aceasta tema: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=68370

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca nu ai cum sa iti faci acte sa poti merge la un medic acolo, o solutie este sa vii in tara, sa faci un control ginecologic, sa iti faci niste analize, numai un medic specialist iti poate spune daca poti sa ramai insarcinata sau nu.Nu lua anticonceptionale fara avizul medicului si de aici pot aparea probleme. Daca problemele nu sunt grave, sunt tratamente care pot avea rezultatul dorit. Succes!

| mihaa a răspuns:

Putin delikata problema ta, in legatura cu anticonceptionalele, pentru sa-ti zic din propria experienta,: eu am luat 4 luni tablete si 9 luni nu am ramas gravida deoarece sunt femei care dupa intrerupere ramin gravide imediat sau dupa o perioada, ramin gravida, faptul ca tu nu poti ramine gravida, poate avea legatura si cu avortul, dar mai poate fii si in urma unui avort, uterul sa nu se aseze inapoi si sa apara fenomenul uter retroversat, pe care il am si eu si in aceste cazuri nu mai ramii garvida(eu am ramas gravida cu uter retroversat dar am rude in familie care nu am mai rams) deci variante sunt f multe cel imi bine este sa nu intri in panica iar atunci cand vii in tara mergi al o clinika, faci ceva analize si astepti verdictul, mai poate exista si ca ovarele sa fie imi puturoase sa nu produca suficiente ovule, in cazul asat exista tratament de ovulatie, sora mea si mai o prietena au ramas la 2 luni insarcinate in urma tratamentului, ce sa mai zic multa multa bafta

| swet girl 22 a răspuns:

Daca ai deja 3 avorturi ns daca mai poti ramane gravida...sansele sunt putine si poate doar un tratament de fertilizare

Eu sunt contra avorturilor[cu exceptia celor facute din necesitate medicala] sil consider un pacat de neertat asa ca poti considera faptul ca nu poti ramane gravida o pedeapsa pentru ca deja ai ucis 3 suflete si consider aceasta pedeapsa dreapta

| marymaryanne explică:

Toti m-ati inteles gresitcrying

| clarobscur a răspuns:

Perfect de acord cu Mariuz! Pe langa cele spuse de el, zici ca esti in strainatate, dar nu te-ai gandit ca totusi, inainte de a concepe un copil e necesar sa-ti faci unele analize? Sarcina va trebui sa fie supravegheata de un medic, dar acolo nu ai...eu cred ca ar trebui sa vb cu sotul si sa mergi la doctor inainte de toate. Totusi e vorba de un copil! Sanatate multa!

| BeT a răspuns:

@marymary, te rog foarte frumos sa nu intelegi gresit ce va urma sa iti spun:In nestiinta de cauza ai "ucis"trei vieti, dar hai sa zicem ca asa a fost sa fie cu totii gresim in viata.Eu iti spun calea cea mai simpla poate tie si altora o vi se para absurda dar pe mine ma ajutat foarte mult in ultimi ani.In cuvinte simple cere iertare Tatalui Creator, din toata inima si din sufletul tau cere indurare-lacrimile unei femei deschid portile invizibilului, promite ca nu vei mai face acea greseala(avortul). Incearca ca nu costa bani!

| Adelaide a răspuns:

Fa un tratament cu penicilina nu lua anticonceptionale ca nenorocestii copilul bafta

| Andreea_8014 a răspuns:

Sunt de acord cu @Traian
happy

| isa_9377 a răspuns:

Ai 3 avorturi ls sctiv cu fiecare avort pe care tu la-ai facut ti-ai redus sansele de a mai ramane insarcinata...si eu sunt insarcinata in 3 luni si 1 saptamana si pana nu demult vroiam sa fac avort dar acum m-am razgandit. Parerea mea? Pana nu te duci la un medic sa iti faci niste analize nu incerca,, treaba cu opritul anticonceptionalelor,, vorbeste si cu sotul tau e mai bine sa ii spui adevarul si mergeti la medic poate totusi mai ai o sansa sa faci un copil. Desi cred ca de la 3 avorturi facute ti-a fost afectat uterul dar pana nu mergi la un medic nu ai de unde sa stii. Iti doresc succes si sper ca ti-am fost de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna am avut o colega cu problema ta la doctori nu a avut nici o sansa de a ramine insarcinata, a incercat prin doctor naturistic si i-a dat un tratament la care a avut un rezultat foarte bun...mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna parerea mea este sa mergi la un medic pentru a-ti face toate analizele ...si sa te consulti cu medicul ginecolog altfel nu vei reusi si iarta-ma ca-ti spun asta

| danluvug a răspuns:

In ce priveste avortul chirurgical este risc ca femeia sa ramana sterila, sau sa piarda ulterior sarcinile.

Pe de alta parte si anticonceptionalele, contraceptivele au efecte avortive omoara copilul in primele 14 zile de la conceptie (cum au rateuri in a oprii ovulatia au rateuri intre 3-8%, si peste 8% daca femeiea fumeaza, bea alcool ia anumite medicamente etc.)

Anticonceptionalele, contraceptivele provoaca in termeni medicali "avortul menstrual", sau avortul nevazut (fata de avortul chirurgicval unde avortul se vede) aici femeia nu stie ca a avut un avort (avort hormonal), isi poate da seama pentru ca are un ciclu mai pronuntat, mai abundent dar majoritatea doctorilor ginecologi, obstreticieni, doctorii din cliniciel de "planificare familiala" nu spun adevarul spun doar femeii sa "ia pilula ca sa nu ajungi la avort" (avortul chirurgical) nespunand (poate multi si din neinfomare, dar neinformarea nu ii scuza pe acesti "doctori"), nespunand ca metodele anticonceptionale, contraceptive sunt metode avortive, contragestive. Pentru detalii vedeti linkuriel de mai jos (studii medicale, conferinte, marturii):

- DEZVALUIRI SOCANTE despre doctorii Ginecologi, Endocrinologi... Avort, Metode Anticonceptionale, Contraceptive, Sterilet, Prezervativ, HPV. Sindromul Post-Avort.Consiliere pre si post avort - Dr. Christa Todea-Gross - Cluj 9 Dec. 2008, Oradea 27 Feb. 2009: http://www.adevaruldespreavort.ro/......odea-gross

- Cum se face avortul (ce NU se doreste sa se afle de promotorii pro-avort): http://www.adevaruldespreavort.ro/......spre-avort

- Strigatul mut (Omul este fiinta umana din momentul conceptiei? Simte copilul nenascut durerea in timpul avortului? gasesti raspunsul dupa vizualizarea filmului): http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

- IN NOI ESTE VIATA - LA VIE EST EN NOUS - Despre copilul nenascut de la conceptie pana la nastere si efectele secundare pre si post-avort, sindromul post-avort, marturiile femeilor care au avortat: http://www.adevaruldespreavort.ro/......dromul-pos

- ULTRASUNETELE - O FEREASTRA SPRE INTERIOR (interiorul uterului, cum se dezvolta, cum se manifesta fatul, copilul nenascut): http://www.adevaruldespreavort.ro/......-in-romana

- Exista metode anticonceptionale, contraceptive sau totul este o manipulare a limbajului, o minciuna prin care sunt manipulate femeile, familiile?

- Anticonceptionale, contraceptive sau avortive, contragestive? http://www.adevaruldespreavort.ro/......dicamentos

- Prezervativul te apara de bolile cu transmitere sexuala? Este prezervativul sigur sau este o pacaleala, o "ruleta ruseasca"?
http://www.adevaruldespreavort.ro/......al-hpv-etc

Perspectiva crestina:
- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Ce este iubirea? Dar dragostea? Cum trebuie sa se comporte baiatul, fata, tinerii ca sa aiba o relatie de iubire adevarata?
La ce trebuie sa se uite fata la un baiat dupa ce criterii sa-l aleaga, dar baiatul dupa ce criterii ar trebui sa aleaga o fata pentru o relatie? De ce tinerii nu mai siu sa iubeasca sa se indragosteasca?
- http://www.adevaruldespreavort.ro/......etenia-lor

Informeaza-te nu te lasa manipulata, afli adevarul despre avort in linkurile de mai sus dar si alte informatii utile pe: http://www.AdevarulDespreAvort.ro

Numai bine.

PS: Util pentru femeile in criza de sarcina Asociatia "PRO-VITA pentru nascuti si nenascuti" filiala din Bucuresti ajuta femeile moral, psihologic si chiar financiar depinde de caz ca sa nu se ajunga la avort (avortul nu este solutia, mai bine se da copilul la infiat, sunt multe familii care nu pot avea copii) http://www.ProVitaBucuresti.ro